ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek magazynowy - III kwartał 2014 roku

Colliers International podsumował III kwartał na rynku powierzchni magazynowych. Wśród analizowanych miast i regionów znalazły się m.in.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, Górny Śląsk, Łódź, Toruń, Bydgoszcz.


Rynek magazynowy - III kw. 2014


Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. W III kwartale tego roku nowa podaż osiągnęła rekordowy poziom blisko 400 tys. mkw. Dla porównania w pierwszym półroczu było to ok. 327 tys. mkw. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęły na koniec września poziom blisko 8,5 mln mkw.


Co istotne, poza wysoką podażą odnotowano również dużą aktywność najemców. W analizowanym okresie podpisano umowy na łączną powierzchnię ponad 0,5 mln mkw. To spowodowało, że na większości rynków spadł współczynnik pustostanów. Na koniec września 2014 roku był on na poziomie 7,7 proc. Dla porównania na koniec II kwartału wynosił on 8,8 proc. Stawki czynszu na większości głównych rynków magazynowych w Polsce pozostały na stabilnym poziomie.


W Warszawie (w zależności od strefy) stawki wahają się od 2,00 do 5,00 euro za mkw. miesięcznie. W regionie Polski Centralnej czynsze wynoszą od 1,90 do 2,90 euro za mkw. miesięcznie. W Poznaniu jest to 2,20 do 2,90 euro; na Górnym Śląsku 2,00 do 3,00 euro; w Krakowie 3,70 do 4,60 euro; we Wrocławiu 2,70 do 3,20; w Trójmieście 2,80 do 3,50; w Toruniu i Bydgoszczy 2,40 do 2,80; w Szczecinie 2,80 do 3,50 euro za mkw. miesięcznie.


Analitycy Colliers odnotowują wzrost zainteresowania inwestycjami magazynowymi w mniejszych regionach, gdzie dotychczas brakowało nowoczesnych obiektów magazynowych (np. Rzeszów, Lublin, Szczecin). Rośnie również popyt na lokalizacje w zachodniej Polsce, a konkretnie na mniejsze miejscowości, w których łatwiej jest pozyskać pracowników niż w dużych miastach takich, jak Poznań czy Wrocław.


Z danych Colliers wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się tereny przy głównych arteriach drogowych – chodzi o autostrady A1, A2, A4 oraz drogi ekspresowe w pobliżu Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Katowic.


Zobacz raport: Rynek magazynowy - III kw. 2014


Źródło: Colliers International

03.11.2014


Tagi: magazyny, centra logistyczne, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...