ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Property Times - Polska Biura 2014

Według najnowszego raportu DTZ – Property Times Office Poland – na koniec 2014 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie i ośmiu głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) wyniosły 7,55 miliona m kw. Ubiegły rok był rekordowy, zarówno pod względem wielkości nowej podaży, jak również łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku.


- Aktywność deweloperska na polskim rynku nowoczesnej powierzchni biurowej jest bardzo silna, co przekłada się na wysokie wielkości nowej podaży. W 2014 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymały budynki o łącznej powierzchni 622 000 m kw., co jest najwyższą wartością odnotowaną do tej pory w Polsce. Poza Warszawą, gdzie dostarczono 277 000 m kw. biur, najsilniejsza podaż została odnotowana w Krakowie (110 900 m kw.), Trójmieście (68 500 m kw.), Katowicach (62 300 m kw.) oraz Wrocławiu (61 600 m kw.). Biorąc pod uwagę ilość powierzchni w budowie oraz plany deweloperów, oczekujemy jeszcze wyższych wartości w 2015 i 2016 roku - powiedziała Katarzyna Lipka, Zastępca Dyrektora w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.


W 2014 roku łączny wolumen transakcji najmu zawartych na polskim rynku przekroczył 1 milion m kw. W Warszawie wynajęte zostało 610 000 m kw. (nieznaczny spadek w porównaniu do 2013), natomiast w pozostałych miastach popyt brutto przekroczył 400 000 m kw. i był o 12% wyższy od wartości odnotowanej w roku ubiegłym. Spośród rynków regionalnych, najwięcej powierzchni zostało wynajęte w Krakowie (115 000 m kw.) oraz we Wrocławiu (95 000 m kw.).


Stopy pustostanów w większości analizowanych miast spadły lub pozostały na relatywnie niezmienionym poziomie. Jedynie w Katowicach i w Warszawie odnotowany został znaczący wzrost (w Katowicach o 3,9 pkt. proc, z 7,2% pod koniec 2013 do 11,1% w 2014, natomiast w Warszawie o 1,6 pkt. proc., osiągając 13,3%). Najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, zarejestrowano w Krakowie (5,2%), co świadczy o silnym i stabilnym popycie na powierzchnię biurową w tym mieście.


Stawki czynszów wywoławczych dla najlepszych powierzchni spadły nieznacznie w centrum Warszawy (osiągając 22-25 euro za m kw. za miesiąc), natomiast poza centrum oraz w miastach regionalnych pozostały na relatywnie stabilnym poziomie (11-15,5 euro za m kw. za miesiąc). W ciągu kolejnych dwóch lat, w wyniku rosnącej konkurencji między właścicielami budynków, spodziewamy się dalszej presji na spadek czynszów efektywnych.


Więcej informacji w raporcie: Property Times - Polska Biura 2014


Źródło: DTZ

05.03.2015


Tagi: rynek biurowy, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...