ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek powierzchni logistycznych i magazynowych w Europie - I kw. 2015

W I kw. br. wynajęto 3,8 mln m kw. powierzchni magazynowej. Stawki czynszu pozostawały na stabilnym poziomie, nieznaczne wzrosty odnotowano na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.


Europe Industrial & Logistics Q1 2015


Wolumen inwestycji w segmencie nieruchomości magazynowych w Europie wyniósł w I kw. br. 4,2 mld euro i był porównywalny z rekordowym I kw. 2014 r. Amerykańscy i zagraniczni inwestorzy wykazali silne zainteresowanie europejskim rynkiem nieruchomości magazynowych, zawierając w I kw. br. transakcje kupna na blisko 1 mld euro.


Z raportu firmy DTZ wynika, że podaż powierzchni logistycznej i magazynowej w Europie sięgnęła w I kw. br. 3,8 mln m kw., co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost podaży był napędzany popytem na powierzchnie magazynowo-logistyczne wynikającym z poprawiającej się sytuacji gospodarczej w Europie. Spółki handlowe i przemysłowe były aktywne zwłaszcza na trzech najważniejszych rynkach: w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.


— Najaktywniejszym rynkiem w Europie w I kw. 2015 r. pozostały Niemcy, gdzie zarejestrowano 35% łącznej aktywności najemców. Europa Środkowo-Wschodnia mocno rozpoczęła rok, z ponad 800 tys. m kw. wynajętej powierzchni logistycznej. To aż o 32% więcej w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem — mówi Robert Hall, dyrektor Zespołu Powierzchni Logistycznych na region EMEA w DTZ.


— Największą aktywność najemców w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano w Polsce, gdzie wynajęto 700 tys. m kw. Największy popyt na nowe powierzchnie widoczny był w Poznaniu, Wrocławiu i na Śląsku. Przewidujemy, że wolumen umów najmu zawartych w 2015 r. przekroczy 2,5 mln m kw. brutto — dodaje Marc Le Bozec, dyrektor Zespołu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w DTZ.


Po kilku latach presji na spadek czynszów, stawki za powierzchnie magazynowe na większości europejskich rynków utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrosty czynszów wystąpiły na niektórych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Bukareszt czy Budapeszt. Na dłuższą metę stawki czynszu za najlepsze powierzchnie magazynowe powinny wejść na ścieżkę wzrostu na średniorocznym poziomie 1,6% w ciągu kolejnych pięciu lat.


Wolumen inwestycji w segmencie nieruchomości magazynowych w Europie wyniósł w I kw. br. 4,2 mld euro i pozostawał na poziomie porównywalnym z I kw. 2014 r., który był pod tym względem rekordowym kwartałem ostatniej dekady. Najatrakcyjniejszym rynkiem Europy w I kw. br. była Wielka Brytania, gdzie odnotowano napływ kapitału na poziomie 1,3 mld euro. Największą transakcję w I kwartale br. — przejęcie przez Cerberus Capital Management portfela o wartości 323 mln euro — zawarto we Włoszech.


— Kontynuując zeszłoroczny trend, amerykańscy i zagraniczni inwestorzy wykazali silne zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w Europie, dokonując w I kw. 2015 r. zakupu aktywów logistycznych o wartości prawie 1 mld euro. Oczekujemy utrzymania się aktywności inwestorów po stronie kupującej, ponieważ na rynku znajduje się obecnie kilka dużych portfeli nieruchomości — podsumowuje Magali Marton, dyrektor Zespołu Badań na Region EMEA w DTZ.


Więcej informacji w raporcie: Europe Industrial & Logistics Q1 2015


Źródło: DTZ

11.06.2015


Tagi: powierzchnie magazynowe, powierzchnie przemysłowe, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...