ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Na świecie rozdają domy za darmo. Gdzie jest haczyk?

Dom lub działka za darmo? W tym musi być jakiś haczyk! Lion’s Bank sprawdza jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się właścicielem darmowego „dachu nad głową”.


wykres

Dom na wyspie Buoya, źródło: www.tnp.no


Przynajmniej raz na kilka tygodni przez media przetaczają się informacje o tym, że za euro, dolara czy koronę można zostać właścicielem jakiejś nieruchomości. Mogą to być działki, domy, a nawet całe wyspy. Takie oferty muszą przykuwać uwagę, bo ich celem jest często skłonienie kogoś do przeprowadzki do miejsca, które w normalnych warunkach nie byłoby rozważane. Często bowiem elementem wspólnym takich ogłoszeń jest brak lub niewielka liczba potencjalnych sąsiadów. Ktoś mógłby spytać czy to źle? Odpowiedź brzmi „nie”, jeśli nie masz nic przeciwko zamieszkaniu w wyludnionym mieście lub nawet na bezludnej wyspie. W takich miejscach osoby przyzwyczajone do codziennych lub tygodniowych zakupów podstawowych produktów spożywczych muszą często po prostu zmienić przyzwyczajenia i robić zakupy na przykład z góry raz na kwartał nie mówiąc już o tym, że otrzymane za darmo nieruchomości wymagają przeważnie kosztownego remontu, bo budynki lokatora nie widziały od wielu lat. Lion’s Bank zebrał kilka najświeższych ofert darmowych nieruchomości. Oto szczegóły.


Nieruchomość za darmo, ale remont konieczny

Już za jedną koronę norweską (równowartość 48 groszy) można było stać się właścicielem własnej wyspy w Norwegii - Buoya. Taka okazyjna cena wymagała jednak zobowiązania do renowacji domu na wyspie. Warto podkreślić, że na wyspie znajduje się tylko jeden dom. Odpadają więc konflikty sąsiedzkie. Niestety zainteresowanie było tak duże, że oferta została usunięta.


Zakupy raz na kwartał

Inna wyspiarska propozycja dotyczyła skrawka ziemi na Pacyfiku – Pitcairn. Jest to podupadająca kolonia brytyjska, która obecnie jest zamieszkana przez niespełna 50 osób, które postanowiły zrobić casting na sąsiadów. Aby zainteresować swoją ofertą mieszkańcy Pitcairn rozdają za darmo ziemię. W związku z położeniem geograficznym jest to miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 17 stopni. Byłby to więc raj na ziemi, gdyby nie fakt, że na wyspie istnieje tylko jeden sklep. Otwierany jest on trzy razy w tygodniu. Jeśli ktoś chce zamówić jedzenie z Nowej Zelandii odległej od Pitcairn o 300 mil może to zrobić cztery razy w roku. Może właśnie dlatego w trakcie ostatniego naboru znalazł się tylko jeden śmiałek. Nie pomogło nawet to, że na wyspie jest elektryczność i można korzystać z internetu.


Na nowych właścicieli czekają też domy w sycylijskim miasteczku Gangi. Jeśli ktoś zobowiąże się do wyremontowania domu w ciągu 3 lat dostanie nieruchomość za darmo. Problem tki w tym, że miasto ma niewielu mieszkańców – liczba ludności wynosi obecnie 7 tys. osób, podczas gdy w latach świetności było ich 16 tysięcy. Od lat więcej osób z Gangi wyjeżdżało, niż napływalo, bo choć miejscowość znajduje się na słonecznej Sycylii, to niestety zbyt daleko od morza. Efekt to mała liczba turystów, a stąd już niedaleko do problemów ze znalezieniem na miejscu pracy. Jeśli kogoś interesuje ta oferta, to musi się spieszyć, bo chętnych jest tak wielu, że władze miasta przeprowadzają castingi.


Zbuduj dom, ziemię dostaniesz gratis

Ziemię za darmo rozdają nawet w dumnej z wolnego rynku Ameryce. Haczyk jest jednak w tym, że grunt faktycznie otrzyma się gratis, jeśli wypełni się zobowiązanie do zbudowania na niej domu – przeważnie o określonej minimalnej wartości lub wielkości. Przy tego typu ogłoszeniach zdarzają się też wymagania odnośnie minimalnych dochodów rodziny, aby w przyszłości lokalne władze zyskały pożądanego podatnika. Przykłady? Miasteczko Marne (Iowa), gdzie na właścicieli czekają działki, o ile zbudują na nich domy o powierzchni przynajmniej 120 m kw.


W Kansas ziemię za darmo można dostać w miejscowościach Atwood, Marquette i Lincoln. Stawiane przez władze tych miejscowości wymagania są różne, ale przeważnie chodzi opierają się o budowę domu. Nie wszystkie oferty mają za zadanie sprowadzić nowych mieszkańców. W Muskegon (stan Michigan) za stworzenie minimum 25 miejsc pracy przedsiębiorca otrzyma za darmo grunt przemysłowy. To nie wszystko, bo przedsiębiorcy mogą też liczyć na ulgi podatkowe, oraz niższe stawki za wodę i kanalizację.


Zbliżony pomysł wdrożono w Kanadzie. Władze miejscowości Saint-Louis-de-Blandford zamieszkanej przez 900 osób oddawały działki za darmo o ile zbuduje się na nich dom wart 125 tys. dolarów. Zainteresowanie było tak duże, że w planach są kolejne nabory na darmowe działki. Kilka lat temu podobny program wprowadzono w życie w miasteczku Reston. Tam oddawano działki za symboliczne 10 dolarów. Dzięki temu powstały domy, w których zamieszkało 50 osób. Dla Reston oznaczało to wzrost populacji o 10%.


Jako ciekawostkę można dodać, że podobny pomysł mają nawet Rosjanie. Władimir Putin zatwierdził bowiem niedawno plan oferowania hektarowych działek na wschodzie kraju za darmo osobom, które chcą tam zając się produkcją rolną lub innym biznesem – wynika z informacji międzynarodowej agencji prasowej Interfax.


Autor: Bartosz Turek, Lion’s Bank


Źródło: Lion’s Bank

03.07.2015


Tagi: domy za darmo


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE