ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Ceny domów w Grecji mogą spaść jeszcze o połowę

W ciągu 8 lat ceny nieruchomości w Grecji spadły przeciętnie o 39% - wynika z danych Banku Grecji. Czy warto skorzystać z tej przeceny i kupić dziś nieruchomość na Krecie lub w Atenach? Niestety wynik niedzielnego referendów powinien budzić obawy wśród potencjalnych nabywców greckich nieruchomości. Grecy dali bowiem swojemu rządowi mocny mandat, aby dalej twardo negocjować z wierzycielami. Teoretycznie nie musi to oznaczać wyjścia ze strefy euro. Dziś wciąż niełatwo przewidzieć efekty politycznego starcia decydentów z Grecji i tzw. Trojki.


Niemniej coraz bardziej prawdopodobne wydaje się ziszczenie najczarniejszych scenariuszy. Jeśli doszłoby do wyjścia Grecji ze strefy euro, a tym bardziej z Unii, eksperci są zgodni, że będzie to skutkowało dalszym wyraźnym spadkiem cen nieruchomości. Niektórzy lokalni eksperci sugerują nawet, że dzisiejsze stawki za nieruchomości mogą spaść w Grecji nawet o kolejne 50%. Tak przynajmniej wynika z opinii przytaczanych przez dziennik Daily Mail.


Ziszczenie się tego scenariusza wciąż wydaje się mało prawdopodobne. Dlaczego? Oznaczałoby to bowiem, że na Krecie za metr apartamentu płacono by nie około 6-7 tys. zł, jak dziś, ale około 3-4 tysiące. Takie ceny byłyby z punktu widzenia zagranicznych inwestorów bardzo atrakcyjne. Dotyczyłoby to także Polaków, którzy obecnie płacą tyle za mieszkania w znacznie mniej popularych turystycznie miastach typu Katowice, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra, czy Białystok.


Co więcej za apartament w centrum Aten trzeba by po prognozowanej przecenie płacić nie 10 tys. zł za m kw. jak dziś, ale zaledwie 5 tys. zł za metr. Kwota ta odpowiada cenom jakie dziś „nad Wisłą” płaci się za używane „M” w Poznaniu czy nowe mieszkanie w Lublinie.


Na koniec warto przytoczyć opinię ekspertów firmy CBRE. Ci już dziś proponują, aby przyglądać się rozwojowi sytuacji w Helladzie, bo gdy burza minie nastanie czas okazji inwestycyjnych. Zanim jednak do tego dojdzie dalsza przecena może być bardzo dotkliwa, a o tym kiedy nadejdą lepsze czasy w dużej mierze zadecyduje wynik politycznego starcia.


wykres


Źródło: Lion's Bank

06.07.2015


Tagi: gus, ceny nieruchomości


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE