ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

W Hongkongu bańka na rynku nieruchomości wciąż puchnie

Wzrosty cen nieruchomości w Hongkongu zwolniły jedynie na chwilę. Pierwsza połowa 2014 roku przyniosła nawet kosmetyczne obniżki stawek. Taki stan potrwał jednak bardzo krótko. Najnowsze dane ministerstwa zajmującego się badaniem cen sugerują już, że kupujący postanowili pompować rynkową bańkę dalej. I tak w maju br. za mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 40 m kw. trzeba było płacić równowartość aż 71 tys. zł za każdy metr. Jest to wynik aż o 19% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.


Co warto podkreślić najmniejsze hongkońskie mieszkania są najtańsze, bowiem im większy metraż lokalu, tym trzeba za każdy metr płacić więcej. I tak przeciętny lokal o powierzchni od 70 do 100 m kw. został w maju sprzedany za równowartość ponad 86 tys. zł w przeliczeniu na metr, a największe nieruchomości (ponad 160 m kw.) rynek wycenił na prawie 120 tys. zł za m kw. i jest to średnia, a więc najdroższe nieruchomości mogą być wycenione nawet kilkukrotnie wyżej.


Jakby tego było mało szacunki wspomnianego ministerstwa dotyczą powierzchni liczonej po zewnętrznym obrysie mieszkania. Przy uwzględnieniu polskiej metodologii podane wyżej ceny byłyby oszacowane wyraźnie wyżej, bo nad Wisłą do powierzchni lokalu nie wlicza się obszaru zajmowanego przez ściany zewnętrzne i wewnętrzne mieszkania.


O tym, że na hongkońskim rynku mamy do czynienia z nienaturalną sytuacją może też świadczyć fakt, że jeszcze 10 lat temu za mieszkania płaciło się tam prawie 4 razy mniej niż dziś. Jedynym racjonalnym powodem dla takich zmian cen jest potężny popyt, a raczej palący niedobór mieszkań.


Rządzący robią wiele, aby zahamować szalone wzrosty cen. Póki co udaje im się to w ograniczonym zakresie. Rynek nie reaguje jeszcze na spowolnienie gospodarcze, niską opłacalność wynajmu, rosnącą podaż nowych mieszkań, uwolnienie nowych obszarów pod zabudowę, prowadzenie dodatkowych podatków, utrudnienia w dostępie do kredytów hipotecznych czy zbliżające się podwyżki stóp procentowych. Większość obserwatorów jest jednak zgodna, że nagromadzenie tych czynników w końcu przeleje czarę goryczy i doprowadzi do przecen.


Źródło: Lion's Bank

27.07.2015


Tagi: nieruchomości, Hongkong


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE