ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Biura w Warszawie, II kwartał 2015 r.

Według najnowszego raportu DTZ – Property Times Office Warsaw – pierwsza połowa roku nie przyniosła znaczących zmian na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych. Aktywność, zarówno po stronie podaży, jak i popytu była silna. Dotyczy to zwłaszcza prognozowanej rocznej podaży powierzchni biurowej, która osiągnie w tym roku rekordową wartość. Nie jest to jednak zaskoczenie i rynek przygotowuje się do tego od jakiegoś czasu. Popyt na biura w Warszawie już od ponad czterech lat utrzymuje się na stabilnym wysokim poziomie, co znalazło odzwierciedlenie w znaczących wielkościach wynajętej powierzchni.


Po oddaniu do użytku ok. 150 tys. m kw. nowej powierzchni, zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły do 4,54 mln m kw. Jeśli wszystkie projekty zaplanowane na drugą połowę 2015 roku zostaną dostarczone w terminie, roczna podaż może osiągnąć w tym roku 350 tys. m kw., co będzie rekordową wartością na warszawskim rynku. W tym samym okresie wolumen najmu osiągnął 390 tys. m kw., co oznacza wzrost o 50% w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. i 17-procentowy wzrost w porównaniu do pierwszej połowy 2013 roku. Podobnie jak w ciągu ostatnich czterech lat, najemcy nadal często decydowali się na pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach. W konsekwencji, renegocjacje i przedłużenia umów najmu stanowiły znaczną część całkowitego wolumenu transakcji (31%). Umowy zawierane przed oddaniem budynku do użytkowania straciły na popularności ze względu na dużą dostępność powierzchni w istniejących budynkach. Biorąc pod uwagę wartość transakcji najmu zawartych w pierwszej połowie roku i prognozy dla drugiego półrocza, spodziewamy się rekordowego rocznego wolumenu transakcji najmu.


Ze względu na wysoki poziom podaży, wskaźnik dostępności rósł w okresie w ostatnich latach i na koniec czerwca 2015 roku osiągnął poziom 14,1%. Stopa pustostanów dla stref centralnych wyniosła 15%, zaś dla lokalizacji poza centrum – 13,7%. W związku z planowaną wysoką podażą, prognozujemy wzrost stopy pustostanów w kolejnym roku.


Na przestrzeni ostatnich trzech lat zaobserwowano spadek czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie. Na koniec pierwszej połowy 2015 roku stawki w strefach centralnych plasowały się w przedziale 22-24 euro za m kw. za miesiąc. W lokalizacjach oddalonych od centrum stawki mieściły się w przedziale od 10 do 15,5 euro za m kw. za miesiąc, zaś na obrzeżach centrum – 16-18 euro.


Obecna sytuacja na rynku, z rekordowo wysoką nową podażą, utrzymującą się silną aktywnością deweloperów i wysokim wskaźnikiem dostępności, jest korzystna dla najemców, co doprowadziło do nasilenia się konkurencji pomiędzy wynajmującymi. W rezultacie najemcy mogą liczyć na atrakcyjne zachęty przy podpisaniu umowy najmu. Dla wielu najemców jest to bardzo dobry moment na zmianę biura.


Więcej informacji w raporcie: Property Times Office Warsaw - Biura w Warszawie, II kwartał 2015 r.Źródło: DTZ

04.08.2015


Tagi: warszawski rynek biurowy, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...