ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Potencjał rozwoju usług dla biznesu w Polsce Północnej

Colliers International oraz firma Adecco, świadcząca usługi doradztwa personalnego, przeanalizowały miasta w północnej części Polski pod względem ich potencjału dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W opracowaniu poruszone zostały aspekty związane z rynkiem nieruchomości biurowych oraz zapleczem kadrowym poszczególnych miast. W raporcie pt.: „Polska Północna | Potencjał rozwoju usług dla biznesu” Colliers oraz Adecco poddały analizie: Trójmiasto, Szczecin, aglomerację bydgosko-toruńską, Białystok oraz Olsztyn.


Polska Północna - Potencjał rozwoju usług dla biznesu


Trójmiasto jest największym rynkiem biurowym w północnej części kraju. Około 70% istniejącej podaży jest zlokalizowana w Gdańsku. W pierwszej połowie 2015 r. na rynek trafiło ponad 30 000 mkw. W nadchodzących miesiącach spodziewany jest wzrost dynamiki podaży oraz współczynnika powierzchni niewynajętej. Coraz większa konkurencja wśród deweloperów spowoduje, że najemcy będą mogli liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych warunków finansowych. Na terenie Trójmiasta funkcjonuje 20 szkół wyższych, a liczba absolwentów to ponad 21 tys. Stopa bezrobocia wynosi 5,8%.


Ciekawą alternatywą dla głównych rynków regionalnych jest Szczecin. W budowie znajduje się tu 20 000 mkw. powierzchni biurowej. Do końca 2015 r. zostaną oddane do użytku: Storrady Park Offices oraz Kosmos Art & Business Centre. Od początku 2014 r. współczynnik pustostanów w Szczecinie wykazywał trend spadkowy. Aktualnie niewynajęte pozostaje ok. 17% istniejących zasobów. Przy skali szczecińskiego rynku przekłada się to na blisko 19 000 mkw. wolnej powierzchni. W Szczecinie działa 13 szkół wyższych. Liczba absolwentów to blisko 12 tys. Stopa bezrobocia w mieście kształtuje się na poziomie 9,3%.


Łączna podaż dostępna w aglomeracji bydgosko-toruńskiej wynosi 95 700 mkw. Zasoby biurowe Bydgoszczy wynoszą 52 600 mkw., a w Toruniu kształtują się na poziomie 43 100 mkw. Najwięcej opcji wyboru mają najemcy poszukujący małych i średniej wielkości modułów. Pod względem liczby planowanych inwestycji zdecydowanym liderem jest Bydgoszcz. W przygotowaniu znajdują się tu projekty o łącznej powierzchni blisko 60 000 mkw. Są to m.in. Arkada Business Park, biurowiec w ramach kompleksu Scanpark Business Center, F262, Immobile K3 oraz Biznes Park Teta. Współczynnik pustostanów w Bydgoszczy wynosi 10,1%, a w Toruniu 18,4%. Łączna liczba szkół wyższych w Bydgoszczy i Toruniu to 15 placówek generujących blisko 20 tys. absolwentów. Stopa bezrobocia w Bydgoszczy kształtuje się na poziomie 7,6%, zaś w Toruniu wynosi ona 8,8%.


W Białymstoku współczynnik pustostanów kształtuje się na poziomie 13%, za to ilość wolnej powierzchni wynosi jedynie 5 100 mkw. Większość stanowią moduły od 50 do 200 mkw. zaaranżowane w podziale gabinetowym. Białystok oferuje blisko 40 000 mkw. powierzchni biurowej spełniającej standardy klasy B/B+. Obiekty biurowe są w większości zlokalizowane w centralnej części miasta. Dominują inwestycje o powierzchni najmu poniżej 4 000 mkw. dostarczone przez lokalnych deweloperów. Białystok dysponuje 11 uczelniami wyższymi, przy liczbie absolwentów dochodzącej do 12 tys. Stopa bezrobocia w mieście wynosi 12,4%.


Największe obiekty biurowe oddane w ostatnim czasie do użytku w Olsztynie to Business Centre oraz Kopernik Park. Aktualne zasoby powierzchni biurowej miasta wynoszą 40 400 mkw. Większość istniejącej podaży to obiekty klasy B/B+, a budynki oferujące standard klasy A stanowią jedynie jej niewielką część. Ponad połowa podaży jest skoncentrowana w dwóch inwestycjach – Cezal Business Center oraz Europa Center. Współczynnik pustostanów wynosi tu 29,7%. Podobnie jak w przypadku innych mniejszych rynków, właściciele nieruchomości dopuszczają zarówno opcję najmu, jak i sprzedaży komercjalizowanych lokali. W Olsztynie funkcjonują 4 szkoły wyższe. Liczba absolwentów to blisko 10 tys. Stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 7,2%.Więcej informacji w raporcie: Polska Północna - Potencjał rozwoju usług dla biznesuŹródło: Colliers International

17.08.2015


Tagi: usługi dla biznesu, potencjał Polska Północna


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...