ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Loft – luksus w industrialnym stylu

Moda na mieszkania w loftach przybyła do Polski z Ameryki. Zapoczątkowana została w latach 60-tych przez biednych artystów zajmujących stare fabryki, którzy chcieli uniknąć podatków i mieć jednocześnie oryginalną przestrzeń do mieszkania i pracy. Tego typu mieszkania miały niski standard i brak wygód, który rekompensowała ogromna przestrzeń.


W Polsce pierwszy loft powstał 12 lat temu w Bytomiu na terenie kopalni w starej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych ''Orzeł Biały''. Został zaprojektowany przez architekta dla swojej rodziny. Pierwszy projekt stworzony przez dewelopera zrealizowano w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce. Dziś lofty nie są już mieszkaniami dla biednych i awangardowych osób. Są to luksusowe i drogie apartamenty usytuowane w poprzemysłowych budynkach.


Kompleksy mieszkalne nazywane loftami zlokalizowane są w starych fabrykach, magazynach, hutach, browarach oraz dworcach. Charakteryzują się surowością wnętrz i dużymi otwartymi przestrzeniami. Przeważają w nich takie materiały jak cegła, kamień, stal, czy szkło. Pomieszczenia są bardzo wysokie, z dużą liczbą okien, a nawet z typowym dla fabryk oświetleniem.


Moda na lofty spowodowała, że powstały również tzw. soft-lofty. Są to budynki stawiane od podstaw i charakteryzowane na postindustrialne wnętrza. Powodem ich powstania jest ograniczona podaż w atrakcyjnych lokalizacjach poprzemysłowych budynków, które można zaadaptować na mieszkania.


Lofty to mieszkania o indywidualnym charakterze. Są dedykowane osobom, które cenią sobie poczucie wolności i chcą mieszkać inaczej niż wszyscy. Tego typu mieszkania są bardzo duże, często najmniejsze mieszkanie w inwestycji ma ok. 60 m2, a średnia powierzchnia to ponad 100 m2.


wykres


Mieszkania w prawdziwych loftach to najczęściej luksus dostępny tylko dla najzamożniejszych. Osoby, które chcą zamieszkać w oryginalnie zaprojektowanym otoczeniu mogą poszukać także ofert dotyczących soft-loftów. Nowe budynki o postindustrialnym charakterze często oferują dostępność mniejszych powierzchni oraz są tańsze w późniejszej eksploatacji od prawdziwych loftów.


Autor: Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl i Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


Źródło: Otodom.pl

20.08.2015


Tagi: lofty


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE