ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Powiększa się rynek najmu apartamentów

W ostatnim czasie obserwujemy rozwój oferty apartamentów na wynajem. Aktualnie mamy do czynienia nie tylko z szerszą ofertą takich lokali, ale i ich zróżnicowaną lokalizacją.


Rynek najmu nieruchomości luksusowych obejmuje zarówno mieszkania położone w starych kamienicach, jak i nowo wybudowane lokale w luksusowych apartamentowcach. A tych w ostatnich czasie realizowanych jest coraz więcej. Najliczniej powstają one w największych ośrodkach miejskich tj. Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Niełatwo je przeoczyć, wyróżniają się bowiem ciekawą formą architektoniczną i położone są w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. W stolicy można ich szukać w centrum miasta, gdzie często górują ponad większością budynków. Dwie największe inwestycje apartamentowe zlokalizowane są w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki – Złota 44 (BBI Development) oraz Cosmopolitan Twarda 2/4 (Tacit Development Polska). Z kolei w Krakowie do najdroższych apartamentów należy Angel Wawel (Angel Wawel), położony u podnóża Wawelu. Wrocław ma natomiast do zaproponowania luksusowe nieruchomości w Sky Tower (LC Corp), a w 2016 r. dojdą do tego lokale w OVO Wrocław (Wings Properties). Oprócz wyżej wymienionych w ostatnim czasie zrealizowane zostały także pojedyncze inwestycje o mniejszej skali. Inwestorzy decydowali się na budowę apartamentowców w Trójmieście, czy też Poznaniu, a nawet Katowicach. Nisze na rynku dostrzegła także część właścicieli posiadających nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji lub w pobliżu centrów biznesu. Jeżeli tylko otoczenie budynku nie działa na niekorzyść lokalu, decydują się oni na podniesienie jego standardu i skoncentrowaniu się na zamożnych klientach.


Zaskoczeniem nie będzie stwierdzenie, że wzrost oferty lokali o wysokim standardzie wynika ze wzrostu popytu na takie lokale. Zarobki części mieszkańców naszego kraju poprawiają się, a wymagania co do oferowanego standardu mieszkań rosną. Najemcami nieruchomości luksusowych są z reguły osoby pracujące, dla których istotną kwestią jest mobilność. Wśród nich znajdą się pracownicy wyższego szczebla, biznesmeni. Potencjalnymi klientami takich mieszkań są również pracownicy międzynarodowych firm, które poszukiwania odpowiedniego lokum z reguły powierzają biurom nieruchomości.


Spore ożywienie można zauważyć na rynku luksusowych apartamentów w zabytkowych kamienicach. W Warszawie powstaje coraz więcej projektów renowacyjnych kamienic, które po odrestaurowaniu będą bardzo dobrą inwestycją pod wynajem. Podobnie jest z kamienicą na Brzeskiej, która po gruntownej renowacji ma zostać doprowadzona do wysokich standardów.


- Kamienica przy ulicy Brzeskiej 18 zostanie starannie odrestaurowana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Położyliśmy szczególny nacisk na odtworzenie pierwotnego, późno secesyjnego stylu kamienicy. W ręce przyszłych mieszkańców zostaną oddane 54 mieszkania o powierzchni od 24 do 130 m kw.- opisuje Kuba Karliński z firmy Magmillon, twórca projektu - Warszawskie Kamienice.


Głównym atutem apartamentu w kamienicy jest jej lokalizacja. Najczęściej takie zabytkowe budynki znajdują się w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta. Nie można również zapomnieć o niepowtarzalnym klimacie oraz aspekcie historycznym takiej inwestycji.


Istotnym kryterium poza samym standardem nieruchomości jest lokalizacja. W przypadku osób często zmieniających swoje miejsce zamieszkania liczy się dostępność komunikacyjna, a przede wszystkim bliskość miejsca pracy i centrum miasta. Mieszkanie powinno posiadać wszelkie udogodnienia. Nikogo nie dziwi już dawno obecność klimatyzacji, teraz nowym standardem jest system domu inteligentnego, za pomocą którego można sterować temperaturą, oświetleniem, roletami zewnętrznymi czy bezpieczeństwem. Wysokim standardem powinien odznaczać się również sam budynek. W tych wyższej klasy znajdzie się m.in. basen, sauna czy siłownia. W niemałym czynszu mogą być zawarte również usługi sprzątania oraz prania, a drobne sprawy załatwi za najemców już nie portier, a concierge.


wykres


Na wspomnianych rynkach najmu nie brakuje nieruchomości luksusowych, a ich oferta w ostatnim czasie uległa powiększeniu. Jak twierdzi Krzysztof Kołakowski z warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 10 - Największa liczba mieszkań w wysokim standardzie dostępna jest w Warszawie, wyróżnia się ona także najwyższymi cenami jednostkowymi. Największy obszar koncentracji takich lokali znajduje się w Śródmieściu oraz Mokotowie, choć poszukujący znajdą je również na Wilanowie czy Żoliborzu.


Z kolei oferta w Krakowie i Wrocławiu wyróżnia się zbliżoną liczbą dostępnych apartamentów, choć ta w stolicy Dolnego Śląska wyróżnia się nieco wyższymi cenami. Także Poznań ma w sprzedaży lokale z wyższej półki cenowej, choć przeważają te powstałe przed 2010 r.


Autor: Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl i Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


Źródło: Otodom.pl

17.09.2015


Tagi: apartamenty, wynajem


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE