ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Raport z rynku nieruchomości - wrzesień 2015

Jesienny sezon zakupowy na rynku mieszkań zaczął się tak, jak kończył się wiosenno-letni – niewzruszonym poziomem cen. Średnie stawki ofertowe, które powitały klientów wznawiających po urlopie poszukiwania wymarzonego M są niemal takie same jak w lipcu, czerwcu czy maju br. Spośród 18 miast, w których ceny zostały przeanalizowane przez serwis nieruchomości Morizon.pl, tylko 8 zanotowało w ostatnim miesiącu wzrosty lub spadki stawek o więcej niż 1%, a tylko w dwóch przekroczyły one pułap 2%.


Raport z rynku nieruchomości - wrzesień 2015


Z comiesięcznej analizy przeprowadzonej przez serwis nieruchomości Morizon.pl wynika, że w porównaniu z lipcem ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w połowie z 18 największych polskich miast spadły, a w połowie wzrosły. Podobnie jak w poprzednich miesiącach zmiany były minimalne – różnice w cenach m2 wynoszą zaledwie po kilkadziesiąt złotych. Wyjątek stanowi słynący z wysokich cen mieszkań, a częściej apartamentów, Sopot. W najpopularniejszym kurorcie nad polskim morzem średnia stawka ofertowa wzrosła w ostatnim miesiącu o 2,5%. Oznacza to wzrost ceny m2 o 240 zł - do poziomu 9949 zł. Podobnej skali – o 2,6% - ale spadek średniej zanotował Gorzów Wielkopolski. Jednak ze względu na dużo niższą cenę bazową, przełożył się on na obniżkę ceny m2 tylko o 81 zł, do poziomu 2998 zł/m2.


wykres


Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawianych do sprzedaży na rynku wtórnym w dalszym ciągu pozostają bardzo stabilne. Choć stale przybywa ofert sprzedaży droższych mieszkań- w nowym budownictwie, nowocześnie wykończonych, o wyższym standardzie, a także luksusowych apartamentów, to jednak na drodze do wyraźnych wzrostów średnich stawek stoi cały czas duża podaż lokali z najtańszego segmentu – o relatywnie niskim standardzie, w gorszych lokalizacjach, wymagających remontu. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że aktualne średnie ceny ofertowe tylko nieznacznie różnią się od tych sprzed miesiąca, kwartału czy nawet roku. O ile w 11 z 18 analizowanych miast stawki są dziś wyższe – średnio o 2,8%, o tyle nie jest to różnica pozwalająca stwierdzić, że ceny mieszkań idą w górę. Potwierdza to przykład Warszawy – największego w kraju rynku mieszkaniowego. W ciągu ostatniego roku średnia stawka w stolicy spadła o zaledwie 0,9%, a mediana wzrosła o 1,1%. W obu przypadkach oznacza to kosmetyczną zmianę ceny m2 lokalu.


Przyglądając się cenom mieszkań w Polsce trzeba pamiętać, że w okresie między wprowadzeniem oferty na rynek, a zawarciem transakcji oferenci dokonują obniżek cen, nawet po kilka razy. Nierzadko przekonują jeszcze wahającego się klienta do dokonania zakupu udzieleniem dodatkowego upustu. Dlatego ceny transakcyjne, tj. te, za które nabywcy ostatecznie kupują mieszkania, są przeciętnie od kilku do nawet 20% niższe od cen, za które właściciele oferują lokale na samym początku procesu sprzedaży.


Więcej szczegółowych informacji w raporcie: Raport z rynku nieruchomości - wrzesień 2015


Źródło: Morizon.pl

25.09.2015


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

GALA PRZEMYSŁOWA

foto

Największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie sektora TSL i produkcji w Polsce...