ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Warszawski rynek biurowy po I kw. 2016 roku

wykres


W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 roku, na rynku stołecznych nieruchomości biurowych odnotowano najwyższą podaż od trzech lat, łącznie 113 000 mkw. w sześciu budynkach biurowych. Zaowocowało to wzrostem wskaźnika pustostanów, który na koniec kwartału wynosił 14,1%. Wielkość warszawskiego rynku biurowego wyniosła ponad 4.751.000 mkw. i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczy 5 mln mkw. w tym roku.


Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2016 roku


Według najnowszego raportu Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że najbardziej aktywni najemcy w I kwartale to najemcy z sektora przemysłowego (28% wynajętej powierzchni). Wśród firm podpisujących umowy najmu w minionych miesiącach liczne były również te z sektorów usług profesjonalnych i finansowych (po 14% wynajętej powierzchni). Im więcej dzieje się na rynku i zwiększa dostępna oferta, tym bardziej aktywni są najemcy, bo widzą korzyści z przeprowadzki w bardziej dogodne lokalizacje i do lepszych biurowców.


Katarzyna Gajewska, Starszy Konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku, CBRE - Mimo faktu, że nasz rynek jest jeszcze relatywnie młody na tle Europy, Warszawa przestaje być postrzegana jako rynek dojrzewający, a coraz częściej mówi się o niej jako o rynku dojrzałym. Wprawdzie najbardziej rozwinięte rynki europejskie kilka lub nawet kilkunastokrotnie przekraczają podaż Warszawy, jednak zbliżamy się do takich miast jak Amsterdam (6,7 mln) czy Kopenhaga (5,8 mln). Już teraz Warszawa ma więcej biur niż Lizbona, Genewa czy Dublin.


W wyniku nadpodaży czynsze umowne osiągnęły już bardzo niski poziom. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe wynajmowane są za około 23,50 EUR/mkw./m-c. za. W nadchodzących miesiącach możliwe są dalsze obniżki stawek ofertowych za wynajem biura, jednak nie powinny być one niższe niż 23 EUR/mkw./m-c. Ta tendencja powinna się odwrócić dopiero w przyszłym roku.


Więcej informacji w raporcie: Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2016 roku


Źródło: CBRE

25.04.2016


Tagi: warszawski rynek biurowy, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...