ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce po IV kw. 2016

wykres


Rok 2016 to historycznie najlepszy okres na rynku powierzchni magazynowych, w którym podpisano umowy najmu łącznie na prawie 3,49 miliona mkw. Miniony rok był rekordowy nie tylko pod względem poziomu popytu, ale również ilości nowej powierzchni. W IV kwartale oddano na rynek jedynie 140 000 mkw., a pomimo to łączna podaż powierzchni magazynowej klasy A w całym 2016 roku osiągnęła rekordowy poziom 1,12 miliona mkw.


Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce po IV kw. 2016 roku


Z najnowszego raportu Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce po 4 kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że zasoby powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyły 11 milionów mkw. Rynek rozwija się proporcjonalnie we wszystkich regionach. Region warszawski wzbogacił się o 210 000 mkw., natomiast w pozostałych lokalizacjach pojawiło się w sumie 910 000 mkw.


Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż ograniczona. W porównaniu z końcem 2015 roku (5%), wskaźnik pustostanów wzrósł o 0.9 pp i na koniec 2016 r. wyniósł 5,9%. W skali roku jest to nieznaczny wzrost spowodowany głównie powstawaniem coraz większej liczby projektów spekulacyjnych.


- Rok 2016 był wyjątkowo udany dla rynku powierzchni magazynowych, a 2017 zapowiada się równie optymistycznie. Apetyt deweloperów nie słabnie, a w budowie znajduje się kolejne 1,42 miliona mkw. Dobra sytuacja na rynku sprzyja realizacji obiektów spekulacyjnych. Aż 30% powierzchni magazynowych w budowie (410 000 mkw.) pod koniec 2016 roku powstawało spekulacyjnie. Ponieważ zapotrzebowanie najemców na nową powierzchnię stale rośnie deweloperzy nie boją się podejmować ryzyka i budują obiekty, które nie są przedmiotem wcześniejszych zamówień - komentuje Aleksander Kuźniewski, Associate Director, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Przemysłowo - Logistycznych, CBRE.


Czynsze umowne pozostają na stałym poziomie, nie ukazując istotnych zmian w odniesieniu do poprzednich kwartałów. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie przemysłowe i logistyczne wynajmowane są za około 2,40-3,90 EUR/mkw./m-c. Warszawa wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją, ze stawkami czynszowymi na poziomie 4,00-5,50 EUR/mkw./m-c. Zauważalna jest coraz większa różnica między stawkami czynszów umownych i efektywnych.


Więcej informacji w raporcie: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce po IV kw. 2016 roku


Źródło: CBRE

15.02.2017


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...