ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek Biurowy w Krakowie - I kwartał 2017 roku

wykres


Według najnowszego raportu Knight Frank I kw. 2017 roku na krakowskim rynku nieruchomości zakończył się znakomitymi wynikami. Wysoka aktywność deweloperów, niesłabnące zainteresowanie najemców oraz utrzymujący się od kilku lat na niskim poziomie wskaźnik pustostanów – tak podsumowują sytuację w stolicy Małopolski eksperci z firmy Knight Frank.


Rynek Biurowy w Krakowie - I kwartał 2017 roku


Agata Holak, Konsultant w Dziale Badań Rynku w Knight Frank: - W pierwszych miesiącach 2017 roku krakowski rynek biurowy utrzymał się na fali wznoszącej, coraz bardziej przybliżając się do granicy 1 mln m2 powierzchni biurowej. Wysokiej aktywności deweloperów wciąż towarzyszy ożywiony popyt, a współczynnik pustostanów utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w Polsce. Na koniec marca 2017 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie były szacowane na 941.000 m2. I kwartał przyniósł 28.200 m2 nowej podaży w 4 projektach. Największe z nich to budynek G kompleksu Bonarka for Business (10.000 m2) firmy TPG Real Estate oraz Orange Office Park III – Den Hague (9.600 m2) zrealizowany przez East-West Development Office.


- Stolica Małopolski niezmiennie notuje najwyższy wolumen powierzchni w budowie spośród miast regionalnych. Z realizowanych w mieście 270.000 m2 powierzchni biurowej około 190.000 m2 ma planowaną datę ukończenia w 2017 roku. Jeżeli deweloperzy dotrzymają deklarowanych terminów, 2017 rok zakończy się w Krakowie rekordowym wolumenem nowej podaży sięgającym 230.000 m2. Wśród największych realizowanych obecnie projektów można wymienić II i III etap O3 Business Campus (Echo Investment, łącznie 38.400 m2), budynki E i F kompleksu Enterprise Park (Tristan Capital Partners, Avestus Real Estate; łącznie 26.400 m2),I etap kompleksu High 5ive (Skanska Property Poland, łącznie 22.800 m2) oraz budynek B w kompleksie Equal Business Park (grupa Cavatina; łącznie 18.000 m2) - dodaje Agata Holak.


Monika Sułdecka-Karaś, Dyrektor Regionalny i Partner w Knight Frank: - Kraków wyróżnia jednocześnie ożywiona aktywność najemców. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w stolicy Małopolski podpisano umowy najmu obejmujące 52.500 m2 powierzchni. To o ponad 50% więcej w porównaniu ze średnią kwartalną z ostatnich 5 lat. Ze względu na niesłabnący popyt na powierzchnię biurową, Kraków od kilku lat odnotowuje niski poziom pustostanów. Mimo prognozowanego na ten rok rekordowego wolumenu nowej podaży, współczynnik pustostanów po I kwartale zanotował lekki spadek (o 0,4pp. do poziomu 6,8%) w porównaniu z końcem ubiegłego roku i ponownie był jednym z najniższych spośród wszystkich głównych rynków biurowych w Polsce. Wywoławcze stawki czynszów na lokalnym rynku utrzymują się na stabilnym poziomie porównywalnym do pozostałych miast regionalnych. Na koniec marca 2017 roku czynsze wywoławcze w większości budynków klasy A kształtowały się na poziomie od 13,5 do 14,5 EUR/m2/miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 12 EUR lub 42-50 PLN/m2/miesiąc.


Więcej informacji w raporcie: Rynek Biurowy w Krakowie - I kwartał 2017 roku


Źródło: Knight Frank

29.05.2017


Tagi: rynek biurowy, Kraków


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Kinnarps Polska uruchamia wyprzedaż mebli biurowych poprzez sklep internetowy...