ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Trwa dobra koniunktura

foto

Na polskim rynku powierzchni komercyjnych utrzymuje się bardzo wysoki popyt na biura. Największym rynkiem w Polsce jest oczywiście Warszawa. Stolica jest zatem liderem w zakresie wielkości oraz rozwoju dzielnic biznesowych, tj. Mokotów, Wola i Śródmieście.


W I kwartale br. deweloperzy dostarczyli ponad 150 tys. mkw. nowych biur, natomiast wolumen transakcji wyniósł około 370 tys. mkw. To o 40 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Za tak dobre wyniki w obszarze popytu odpowiada przede wszystkim sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W związku z tym obecnie obserwujemy stosunkowo wysoki poziom czynszów najmu mkw. oraz zmniejszający się procent powierzchni niewynajętych - w szczególności taka sytuacja dotyczy centrum Warszawy, gdzie najemcy poszukujący dużych powierzchni mają coraz większy problem ze znalezieniem biura. Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie utrzymują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw. w centrum i w przedziale 13-16 euro za mkw. poza nim.


Co do upodobań klientów na rynku nieruchomości biurowych to coraz częściej zainteresowani są oni powierzchniami w kameralnych budynkach, które nadają ich firmom pewien styl i indywidualność. Popyt na odrestaurowane kamienice oraz domy adaptowane na powierzchnie biurowe jest co prawda nieco mniejszy niż na powierzchnie w typowych budynkach biurowych. Niemniej, cieszą się one jednak sporym zainteresowaniem wśród najemców, którzy nie chcą zajmować w wielkim biurowcu np. 1/8 piętra, a wolą mieć dom z ogrodem, czy stylowe gabinety w prestiżowej kamienicy w centrum miasta.


Istnieją firmy, które muszą lokować się w centrum. Należą do nich firmy z dziedziny usług niematerialnych - agencje PR, private banking, doradcze, prawnicze. Duże firmy z branży na przykład przemysłowej raczej unikają okolic centrum miasta. Ma to przede wszystkim podłoże finansowe - wynajem powierzchni w centrum jest dużo droższy niż w innych dzielnicach czy obrzeżach miasta.


Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki


Źródło: Kancelaria Brochocki

13.06.2017


Tagi: nieruchomości komercyjne


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZAINWESTUJ W KATOWICACH!

foto

GK Mostostal Zabrze oferuje nieruchomość w Katowicach przy ul. Lwowskiej 38...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

ZAINTERESOWANY? WEŹ UDZIAŁ!

foto

Jeszcze tylko przez 10 dni można zgłosić swoje biuro do OFFICE SUPERSTAR 2018, konkursu...