ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011 - 2016

wykres


Koszty eksploatacyjne stanowią dla najemców – obok czynszu- znaczący element ponoszonych wydatków na najem powierzchni. Często jednak najemcy nie wiedzą, co w nich się zawiera. Chcielibyśmy przybliżyć im ten temat dając jednocześnie narzędzie kontroli ich wzrostu. Eksperci z Działu Zarządzania Nieruchomościami Knight Frank w najnowszym raporcie o kosztach eksploatacyjnych naświetlają ten temat, analizując zmiany jakie zaszły w ciągu ostatnich sześciu lat. Jedną z nich jest wzrost kosztów ochrony i sprzątania.


Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011 - 2016


Koszty eksploatacyjne ulegają ciągłym zmianom. . W ostatnich latach znaczącym elementem opłat eksploatacyjnych stał się koszt ochrony i sprzątania. Stało się to głównie za sprawą zmian regulacji prawnych dotyczących wynagrodzeń. W 2016 roku wprowadzono tzw. „ozusowanie” umów zleceń. Od stycznia 2017 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie, jak również do 13 PLN podniesiona została minimalna stawka za godzinę pracy. Znacząco przełożyło się to na koszty ochrony, w której głównym elementem składowym jest koszt zatrudnienia pracowników. Wzrosły one w 2016 roku o 13% w stosunku do 2015 roku, a od stycznia 2017 zwiększyły się od 20% do 40%. W przypadku kosztów sprzątania, na które czynnik ludzki ma również istotny wpływ, w 2016 roku wzrosły one ok. 2% (poza Centralnym Obszarem Biznesu w Warszawie). W 2017 roku jest to wzrost rzędu 5%-15%.


W perspektywie tak znaczących podwyżek, właściciele rozpoczęli intensywne działania pozwalające na zastąpienie pracowników rozwiązaniami technicznymi takimi jak dodatkowe szlabany, bramki czy kamery telewizji przemysłowej. Rozwiązanie problemu zaproponowały też profesjonalne firmy ochroniarskie. Wśród ich usług pojawiło się również wykorzystanie Inteligentnej Analizy Obrazu, która w znacznym stopniu jest w stanie ograniczyć ilość zatrudnionych na terenie obiektu pracowników ochrony. To nowatorskie rozwiązanie jest na razie w fazie koncepcyjnej, a oparte zostało o najnowsze technologie i doświadczenie globalnych firm na rynkach zagranicznych.


Wydaje się, że wszystkie zmiany wynagrodzeń pracowników mogą mieć w przyszłości wpływ również na koszty obsługi technicznej. Dużo większy zakres odpowiedzialności, wymagane wysokie kwalifikacje oraz kolejne podwyżki minimalnego wynagrodzenia (już w 2018 roku) prawdopodobnie spowodują konieczność bardziej godziwego wynagradzania profesjonalistów z sektora obsługi technicznej, czyli „Facility Management.”


Więcej informacji w raporcie: Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011 - 2016


Autor: Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Property Management Compliance w Knight Frank


Źródło: Knight Frank

28.06.2017


Tagi: biurowce, koszty eksploatacji, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...