ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Czy nadciąga zmierzch dużych galerii handlowych

foto

O przyszłości dużych galerii i centrów handlowych w Polsce rozmawiamy z Michałem Malickim, Dyrektorem w Dziale Powierzchni Handlowych, Colliers International.


Jak przyszłość czeka galerie handlowych za kilka lat? Czy staną się lokalizacją tylko dla butików i drobnych najemców, centrum gastronomii i rozrywki ? Ewentualnie znajdą się w niej pojedyncze sklepy znanych marek jako salony pokazowe?Trendy w galeriach handlowych zmieniają się co kilka lat. Obecnie wszyscy więksi deweloperzy w Polsce, podążając za trendami światowymi, stawiają na rozbudowę oferty gastronomicznej. Niestety zazwyczaj oznacza to powiększanie stref restauracyjnych ale uzupełnianych dość standardowymi najemcami foodcourtowymi. Rzadko obserwuje się u nas wprowadzanie pojedynczych, unikalnych restauracji do centrów handlowych. Jeżeli to się nie zmieni to centra handlowe nie wygrają walki o klienta z zyskującymi coraz większą popularność tzw. foodhall’ami. W samej Warszawie działa Hala Koszyki, a kolejne 3-4 projekty tego typu są w fazie realizacji. Jeżeli gastronomiczna oferta centrów handlowych, mimo że powiększona, nie wyjdzie poza pewien schemat, to na dłuższą metę nie mają one szans stać się destynacjami gastronomicznymi, a rozbudowane foodcourty w dalszym ciągu będą wykorzystywane głównie przez klientów przy okazji dokonywania zakupów. Być może centra handlowe staną się swoistymi showroomami, w których towar będzie się oglądało i przymierzało, ale zamówienia będą realizowane online, prawdopodobnie nawet od razu w sklepie. Na pewno usprawni to logistykę najemcom, ale nie będzie już potrzeba tak dużych salonów. Centra handlowe naprawdę będą musiały stać się miejscami spędzania wolnego czasu, nie tylko na zakupach. Rozbudowywane będą też funkcję rozrywkowe. Mam również nadzieje, że ktoś odważy się zbudować naprawdę niestandardową ofertę gastronomiczną, stając się przykładem dla całej branży. Oczywiście część klientów w dalszym ciągu będzie chciała się skupić jedynie na zakupach, ale sądzę, że te potrzeby będą zaspokajane w parkach handlowych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze strony klientów jak również inwestorów.


Czy budowanie dużych galerii handlowych w dużych miastach ma sens i czy obecnie inwestycje nie a już na wyrost ?


Wszystko zależy od lokalizacji i konkurencji działającej na lokalnym rynku. Jeżeli takie centrum będzie oferowało większy wybór towarów i usług niż konkurencja, to jak ma szanse na sukces. Trzeba się jednak liczyć z tym, że konkurencja zareaguje na nowy obiekt, jeżeli nie rozbudową to przynajmniej zmianą tenant miksu. Już od kilku lat widać taki „wyścig zbrojeń” na rynku galerii handlowych. Obiekty, którym „wyrosła” konkurencja, lub przeżywają kryzys są rozbudowywane i wprowadzają nowych najemców. Trzeba się jednak zastanowić czy nie doprowadzi to do sytuacji, że obecne problemy powrócą za 3-4 lata tylko będą dotyczyły jeszcze większych obiektów. W dalszym ciągu część deweloperów wyznaje regułę: wybudujmy teraz, martwić będziemy się później.


Czy Centra Handlowe mogą upaść ?


Myślę, że przy tak nasyconym rynku, ze zmniejszającą się ilością najemców, pojedyncze centra handlowe mogą upadać. Oczywiście najemca jest związany umową z galerią handlową, ale jeżeli będzie otwierał swoje kolejne salony w danym mieście w nowszych obiektach to w pewnym momencie nie będzie zainteresowany obecnością w mniej popularnych centrach.

Klienci coraz częściej omijają duże hipermarkety na rzecz mniejszych supermarketów czy dyskontów, które swojej oferty nie kierują już tylko do mniej zamożnego klienta. Część sieci hipermarketów już boryka się z problemami. Jeżeli będą upadać lub wycofywać się z poszczególnych lokalizacji być może pociągną za sobą całe galerie, które będą znikać razem z nimi.


Źródło: ReNews.pl.pl

16.08.2017


Tagi: galerie handlowe, sklepy, Michał Malicki, Colliers International


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZAINWESTUJ W KATOWICACH!

foto

GK Mostostal Zabrze oferuje nieruchomość w Katowicach przy ul. Lwowskiej 38...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zapraszamy do warszawskiego showroomu Kinnarps w nowej odsłonie. Zaktualizowana...

ZAINTERESOWANY? WEŹ UDZIAŁ!

foto

Jeszcze tylko przez 10 dni można zgłosić swoje biuro do OFFICE SUPERSTAR 2018, konkursu...