ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
koktajl
 

Griffin kupuje 28 centrów handlowych i marketów w Polsce. Część odsprzeda EPP

wykres


Chariot Top Group BV („Chariot“), holenderska spółka współzarządzana przez Griffin Real Estate, poprzez swoje podmioty zależne podpisała umowę przedwstępną nabycia portfela 28 nieruchomości handlowych od funduszy zarządzanych przez Ares Management L.P., Axa Investment Managers – Real Assets i Apollo Rida. Wartość transakcji wynosi około 1 miliarda euro. Bezpośrednio po jej zamknięciu, na podstawie oddzielnej umowy, konsorcjum odsprzeda 12 obiektów spółce EPP za 692 mln euro, w efekcie czego EPP stanie się największym właścicielem nieruchomości handlowych w regionie.


Zgodnie z pierwszą umową Chariot kupi portfel 28 nieruchomości składający się z dziewięciu centrów handlowych M1, czterech tzw. Power Parków, dwunastu hipermarketów oraz trzech marketów budowlanych. Całkowita powierzchnia najmu wszystkich nieruchomości (GLA) to około 704 000 m kw. Transakcja, przeprowadzona przez Chariot, będzie częściowo sfinansowana kredytem bankowym w wysokości blisko 635 milionów euro.


Transakcja z EPP została podzielona na trzy transze. W pierwszej transzy EPP kupi cztery centra M1: w Czeladzi (52 800 m kw. GLA), Krakowie (49 600 m kw. GLA), Zabrzu (52 800 m kw. GLA) i Łodzi (38 400 m kw. GLA). Przejęcie tych nieruchomości nastąpi jednocześnie z nabyciem przez Chariot całego portfela nieruchomości.


Druga transza zakupiona zostanie po półtora roku i obejmować będzie kolejne trzy centra M1: w Radomiu (37 000 m kw. GLA), Częstochowie (29 900 m kw. GLA) i Bytomiu (28 200 m kw. GLA) oraz trzy Power Parki: w Kielcach (35 700 m kw. GLA), Olsztynie (32 500 m kw. GLA) i Opolu (20 700 m kw. GLA).


Dwa ostatnie aktywa - centrum M1 w Poznaniu (45 400 m kw. GLA) oraz Power Park w Tychach (22 700 m kw. GLA) zostaną kupione w ramach trzeciej transzy transakcji, nie później niż w połowie 2020 roku.


Wszystkie nieruchomości charakteryzuje ustabilizowana pozycja rynkowa, a biorąc pod uwagę, że całkowita powierzchnia gruntów nabywanych w ramach transakcji to blisko 285 hektarów – posiadają one również duże możliwości rozbudowy.


- Skorzystaliśmy z niepowtarzalnej szansy kupna wysoce zdywersyfikowanego i atrakcyjnego portfela aktywów – powiedział Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin Real Estate. – Jednak przez wzgląd na jego skalę i różnorodność, optymalne zarządzanie nim stanowiłyby ogromne wyzwanie, podczas gdy portfel można było kupić wyłącznie w całości.


Stąd decyzja o odsprzedaży części portfela EPP – spółce inwestycyjnej skupiającej się na nieruchomościach handlowych. - To sytuacja, w której wszyscy wygrywają – dzięki tej transakcji konsorcjum będzie mogło skupić się na zarządzaniu pozostałymi aktywami portfela - dodał Maciej Dyjas.


- EPP kupuje aktywa wysokiej jakości, a jednocześnie nie musząc angażować się w nieruchomości, które – z jej punktu widzenia – stanowiłyby aktywa ‘non-core’, które spółka musiałaby odsprzedać. Ponadto, dokonywane przez EPP transakcje są rozłożone w czasie, co pozwoli na optymalne zarządzanie potrzebami kapitałowymi – powiedział Maciej Dyjas.


- Ta transakcja idealnie wpisuje się w naszą długofalową strategię – stworzenia krajowego czempiona w sektorze nieruchomości handlowych – skomentował zakup Hadley Dean, prezes EPP. – Dzięki niej trzykrotnie zwiększamy zasięg oddziaływania nieruchomości znajdujących się w naszym portfelu i podniesiemy roczną odwiedzalność o 61%.


Hadley Dean dodał, że kupno przez EPP portfela 28 nieruchomości nie miałoby większego sensu. – Nabywamy tylko te obiekty, które wpisują się w naszą długoletnią strategię inwestycyjną, natomiast pozostałe aktywa, ze względu na swoją typologię, nie spełniają kryteriów naszej polityki zakupowej.


Po zakończeniu transakcji wartość portfela nieruchomości komercyjnych EPP wynosić będzie 2,4 miliarda euro.


- Skala tej transakcji raz jeszcze udowadnia atrakcyjność Polski i polskiej gospodarki – skomentował Rafał Nowicki z Apollo Rida. – Znakomite fundamenty, stabilność i wielkość rynku czynią z Polski wiodącą gospodarkę w Europie Środkowo-Wschodniej, a rynek nieruchomości wciąż oferuje wysokie stopy zwrotów i potencjał wzrostowy.


Źródło: Griffin Real Estate

04.11.2017


Tagi: centra handlowe, transakcja, M1, Power Park, EPP, Ares, AXA i Apollo Rida.


NOWOCZESNE POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE

mieszkanie

CTPark Opole oferuje dla inwestorów nowoczesne powierzchnie przemysłowe na terenie strefy ekonomicznej...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej platformie elektronicznej...

KUP BIURO! WROCŁAW-KRZYKI

mieszkanie

Na sprzedaż biuro o pow. 136,76 mkw na II p. w nowoczesnym budynku biurowym przy ul. Wałbrzyskiej 6 we Wrocławiu...

DO WYNAJĘCIA W ŚRÓDMIEŚCIU WROCŁAWIA

giełda

Do wynajęcia hala z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe przy ul. Góralskiej we Wrocławiu...

KOWR WE WROCŁAWIU - NOWE OFERTY!

KOWR O/Wrocław prezentuje nieruchomości zabytkowe i grunty inwestycyjne, na które...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Seria Space marki Kinnarps zaprojektowana przez Stefana Brodbecka (Brodbeck Design)...