ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Od agenta do doradcy - firmy doradcze 20 lat temu i dziś

foto

Wraz z rozwojem rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce zmieniła się funkcja agencji z pośrednika w konsultanta. Dziś firmy doradcze pomagają klientom nie tylko przy skomplikowanych transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości, ale również przy wprowadzaniu strategicznych zmian wewnątrz organizacji.


Pierwsze międzynarodowe firmy doradcze nad Wisłą pojawiły się w latach 90., gdy Warszawa przypominała ogromny plac budowy.


— Colliers International wszedł do Polski w 1997 roku i uruchomił swoje biuro w Warszawie. Mimo że nowoczesne nieruchomości komercyjne można było wtedy policzyć na palcach jednej ręki, był to odpowiedni czas na rozpoczęcie działalności, gdyż rynek polski się rodził, a my od samego początku braliśmy udział w jego tworzeniu — mówi Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.


Od gazety do wyszukiwarki

20 lat temu rola agenta na rynku nieruchomości komercyjnych polegała głównie na pośrednictwie i dostarczeniu klientom informacji o możliwościach najmu, sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Co ciekawe, agencje stanowiły głównie przedłużenie działu sprzedaży deweloperów i poszukiwały klientów do ich budynków. Dziś to najemcy korzystają z pomocy doradców w znalezieniu odpowiedniej powierzchni na najlepszych możliwych warunkach najmu. Dzięki postępowi technologicznemu doradca nie jest już pierwszym źródłem informacji na temat nieruchomości. Dzięki wyszukiwarkom takim, jak officemap.pl, retailmap.pl lub warehouses.pl, najemcy i inwestorzy za pomocą kilku kliknięć mogą znaleźć interesujące ich biurowce, centra handlowe lub magazyny w całej Polsce. Jeśli coś ich zainteresuje, do gry wchodzi doradca.


Indywidualne podejście

Przy podejmowaniu decyzji o najmie powierzchni biurowej, handlowej lub magazynowej nie ocenia się dziś nieruchomości tylko przez pryzmat metrażu, stawki czynszu lub opłat eksploatacyjnych. Współczesny doradca wskazuje możliwości efektywnego wykorzystania powierzchni, identyfikuje wyłaniające się nowe trendy społeczne i technologiczne, a także pomaga podjąć strategiczne decyzje o transformacji wewnątrz firmy. Mnogość danych i zmiennych powoduje, że klienci jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują profesjonalnego doradcy, który przełoży ogrom informacji na praktyczne rekomendacje pozwalające na trafne decyzje biznesowe.


— Dziś kompetencje i zakres usług oferowanych przez firmy doradcze wykracza daleko poza działalność typowo agencyjną. Profesjonalny doradca towarzyszy klientowi na wszystkich etapach transakcji - od wyszukania nieruchomości, po negocjacje i finalizację umowy — mówi Monika Rajska-Wolińska.


Ponadto, w związku z tym, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na jakość pracy ma aranżacja biura, w strukturach firm doradczych pojawiają się eksperci, którzy pomagają klientom przeprowadzić metamorfozę miejsca pracy.


— W Colliers International już rok temu stworzyliśmy dział Workplace Innovation, w skład którego wchodzą eksperci z różnych dziedzin: architekci, psychologowie biznesu, socjologowie i osoby z obszaru HR. Taka multidyscyplinarność pozwala dogłębnie badać kulturę organizacji i efektywność eksploatacji powierzchni oraz znaleźć optymalne rozwiązania, jak dostosować przestrzeń do oczekiwań pracowników, by lepiej sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom konkretnej branży — dodaje Monika Rajska-Wolińska.


Doradca przyszłości

Rynek nieruchomości dynamicznie się zmienia, otwiera się na nowe technologie. Dobrym przykładem są wirtualne wycieczki, umożliwiające zdalne spacery nie tylko po istniejących budynkach, ale też tych, które dopiero powstaną. Jednak sama technologia nie wystarczy, aby sprawnie poruszać się w świecie nieruchomości komercyjnych. Niezwykle istotną rolę w tym sektorze odgrywa czynnik ludzki.


— Rola doradcy jest jeszcze często niedoceniana, ale to człowiek, a nie maszyna jest w stanie wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i indywidualne podejście do klienta i spojrzeć na sektor nieruchomości w sposób holistyczny. Rozpoczęła się era kooperacji. Doradca jest dziś przewodnikiem i ogniwem łączącym ze sobą różne podmioty: deweloperów, inwestorów, właścicieli nieruchomości, władze miast, podwykonawców. Jest koordynatorem działań i strategiem doradzającym w rozwoju organizacji. Z biegiem lat zakres usług będzie się dalej rozszerzał — podsumowuje Monika Rajska-Wolińska.


Źródło: Colliers International

18.12.2017


Tagi: nieruchomości firma doradcza, agent, pośrednik, doradca


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...