ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rekordowe wyniki sprzedaży rocznej i kwartalnej w historii Murapolu

wykres


W całym 2017 roku Grupa Murapol podpisała 3 605 umów sprzedaży mieszkań wobec 3 042 rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 18 proc r/r. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku Murapol zakontraktował 1 137 mieszkań, czyli o ponad 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Wyniki te plasują spółkę w pierwszej trójce największych deweloperów w kraju, a na pewno jest ona jedyną z tak zdywersyfikowaną geograficznie działalnością, wykraczającą poza rodzime rynki.


Najwięcej umów podpisanych przez Grupę Murapol w IV kwartale minionego roku dotyczyło mieszkań zaoferowanych w Warszawie, gdzie nabywców znalazło 305 lokali. Wypracowany wynik jest efektem dużego zainteresowania klientów mieszkaniami powstającymi w inwestycji Murapol Atrium Służewiec. Kolejne miasta z największą kwartalną kontraktacją mieszkań to Wrocław, Kraków i Poznań, z odpowiednio 187, 147 i 114 umowami. Po blisko 100 mieszkań Murapol sprzedał w Katowicach, Łodzi i Toruniu.


- 2017 rok był kolejnym okresem dynamicznego rozwoju Grupy Murapol, opartego z jednej strony na zdrowych fundamentach zbudowanych w ciągu 16 lat działalności holdingu, z drugiej na sprzyjającej sytuacji rynkowej. Na obecnym etapie, szczególnie zależy nam na pokazaniu naszym interesariuszom, że ten wzrost jest stabilny i zrównoważony. Przejawem korzystnych perspektyw dla spółki oraz sprzyjającej sytuacji ekonomicznej, jest choćby fakt, że w minionym roku zawarliśmy z klientami ponad 2,9 tys. umów deweloperskich w formie aktów notarialnych. W ten sposób zagwarantowaliśmy sobie pewne źródło finansowania realizacji inwestycji, gdyż ryzyko rezygnacji takich klientów z zakupionych mieszkań jest ograniczone do minimum i plasuje się poniżej 1 proc. Dodatkowo niski wskaźnik rezygnacji z mieszkań zakontraktowanych, jak również portfel aktywnych inwestycji uzasadnia fakt, iż w bieżącym roku celujemy w podpisanie przez Grupę 3,5 tys. umów deweloperskich. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – Rozpoczynający się rok z pewnością będzie czasem intensywnego rozwoju Grupy Murapol. Przemawiają za tym zarówno posiadany portfel projektów będących już w realizacji oraz w przygotowaniu, który zapewni nam dalsze zwiększanie skali działalności, jak i rozpoczęcie przygotowań do upublicznienia Spółki. - dodaje Nikodem Iskra.


Konsekwentnemu umacnianiu pozycji rynkowej Grupy Murapol w kolejnych latach będzie sprzyjał posiadany bank ziemi o wartości 710 mln zł. Pierwszą grupę tworzących go gruntów stanowią tereny inwestycyjne zakupione przez Grupę na własność w latach 2016 i 2017, a przygotowywane na nich projekty inwestycyjne posiadają już prawomocne pozwolenia na budowę. Inwestycje te będą realizowane w latach 2018-2020 i powstanie w nich 10,9 tys. lokali mieszkalnych. Wartość tych terenów wynosi 340 mln zł netto. Pozostałą część banku ziemi Grupy Murapol stanowią nieruchomości objęte zawartymi warunkowymi umowami przedwstępnymi z ich właścicielami. Na terenach tych powstaną projekty nieruchomościowe, będące obecnie w toku postepowań pozwoleniodawczych, a zakładające budowę kolejnych 11 tys. lokali mieszkalnych. Zakupy tych gruntów zostaną sfinalizowane w latach 2018 i 2019, po uprzednim kompleksowym uregulowaniu kwestii administracyjnych poprzedzających rozpoczęcie budowy mieszkań. Wartość zakontraktowanych tak nieruchomości wynosi 370 mln zł netto.


- Posiadany portfel projektów w przygotowaniu to aktywa, które daje nam komfort na utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu skali działalności, przy jednoczesnym wyeliminowaniu presji na nabywanie gruntów po znacznie zawyżonych cenach. Bank ziemi jakim dysponujemy pozwala nam podejmować decyzje zakupowe tylko takich nieruchomości, które gwarantują nam wypracowanie satysfakcjonującej nas marży na realizowanych inwestycjach oraz pozwalają zachować konkurencyjność cenową oferowanych lokali i co najmniej utrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży mieszkań w kolejnych latach. - podsumowuje Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A.


Źródło: Murapol S.A.

10.01.2018


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE