ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Intensywny rok na polskim rynku biurowym

wykres


Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją pod inwestycje, co znajduje odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach na rynkach biurowych zarówno w Warszawie, jak i poza nią. Ambitne plany inwestorów pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym w 2017 r.

  • W całym 2017 r. popyt brutto na biura wyniósł 1,5 mln mkw., z czego 674 600 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą. To wynik o 15% lepszy od tego zanotowanego w 2016 r.
  • Z wyłączeniem stolicy, największą aktywnością najemców charakteryzował się Kraków, gdzie wynajęto prawie 201 000 mkw.
  • Dobra koniunktura charakteryzowała również Wrocław i Trójmiasto, gdzie podpisano umowy najmu odpowiednio na 169 500 mkw. i 113 200 mkw.
  • Poznań z kolei odnotował ponad 22% wzrost popytu, dzięki transakcji przednajmu na 25 500 mkw. zawartej przez poufnego najemcę w kompleksie Nowy Rynek.
  • Łódź też nie pozostawała w tyle i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.

- Dynamiczny wzrost zatrudnienia generowany między innymi przez firmy z sektora usług dla biznesu, przełożył się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię biurową. To z kolei miało swój bezpośredni wpływ na dynamikę rynków najmu. W całym 2017 r. popyt brutto na biura wyniósł 1,5 mln mkw., z czego 674 600 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą . To wynik o 15% lepszy od tego zanotowanego w 2016 r. Z wyłączeniem stolicy, największą aktywnością najemców charakteryzował się Kraków, gdzie wynajęto prawie 201 000 mkw. - komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.


Dobra koniunktura charakteryzowała również Wrocław i Trójmiasto, gdzie podpisano umowy najmu odpowiednio na 169 500 mkw. i 113 200 mkw. Poznań z kolei odnotował ponad 22% wzrost popytu, dzięki transakcji przednajmu na 25 500 mkw. zawartej przez poufnego najemcę w kompleksie Nowy Rynek. Łódź też nie pozostawała w tyle i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.


- Poza Warszawą w ubiegłym roku podpisano łącznie trzynaście umów przekraczających 10 000 mkw., czyli o sześć więcej niż w całym 2016. Rosnąca liczba dużych kontraktów potwierdza dobrą kondycję rynków regionalnych w Polsce. Warto również zauważyć, że najemcy coraz częściej interesują się elastycznymi biurami i coworkingami, co prowadzi do wzmożonej aktywności operatorów tego typu biur nie tylko w Warszawie - Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.


Największą ubiegłoroczną umowę najmu w Polsce podpisał poufny najemca (25 500 mkw., Nowy Rynek) w Poznaniu. Inne spektakularne kontrakty zawarły m.in. ATOS (21 700 mkw., Business Park Kraszewskiego) w Bydgoszczy, Comarch (18 900 mkw. w budynku na wlasne potrzeby) w Krakowie, Citi Service Center Poland (18 600 mkw., Generation Park X) w Warszawie, Millenium Bank (18 300 mkw., Harmony Office Centre) w Warszawie, J.P. Morgan (15 600 mkw., Atrium Garden) w Warszawie oraz Credit Agricole (15 500 mkw, Business Garden) we Wrocławiu.


Podaż

Na koniec grudnia 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły 9,7 mln mkw., z czego blisko 4,4 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą.


- Łącznie polski rynek biurowy w 2017 r. urósł o 736 400 mkw., z czego 461 000 mkw. wzbogaciło ofertę największych miast regionalnych. Deweloperzy nie zwalniają tempa. W realizacji pozostaje obecnie blisko 2 mln mkw. powierzchni, z czego 1,1 miliona mkw. przypada na główne rynki poza Warszawą - informuje Karol Patynowski.


Powierzchnie niewynajęte i czynsze

- W czwartym kwartale ubiegłego roku Trójmiasto zastąpiło Łódź na pozycji miasta z najniższym wskaźnikiem pustostanów. W perspektywie krótkoterminowej utrzymujący się stabilny popyt przyczyni się do stabilizacji bądź też dalszych spadków poziomu niewynajętej powierzchni w poszczególnych miastach” komentuje Mateusz Polkowski.


Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł spadek wskaźnika pustostanów do 9,9% dla wszystkich głównych rynków regionalnych poza Warszawą. W Warszawie jest to 11,7%. Ogółem, poziom powierzchni niewynajętej dla Polski kształtuje się na poziomie 10,8%.


W Warszawie w Centralnym Obszarze Biznesu czynsze kształtują się na poziomie 20,5 - 23 euro / mkw. / miesiąc. Stawki w najwyższej jakości obiektach zlokalizowanych w najlepszych pozacentralnych obszarach wynoszą 11 - 16 euro / mkw. / miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5 - 14,6 euro / mkw. / miesiąc) oraz Wrocław (13,9 - 14,5 euro / mkw. / miesiąc) natomiast najniższe odznaczają Lublin (10,5 - 11,5 / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 – 13 euro / mkw. / miesiąc).


Źródło: JLL

05.02.2018


Tagi: biurowce, rynek biurowy


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...