ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Wrocław przyciąga bardziej niż Warszawa?

foto

Najemcami wrocławskich biur są nadal głównie firmy z branży usług dla biznesu. To one tworzą dziś trendy na rynku, walcząc o pracowników. Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy doradczej Cresa Polska, przedstawia główne atuty stolicy Dolnego Śląska.


Co przyciąga firmy do Wrocławia?


Michał Grabikowski, Cresa Polska: Wrocław dysponuje znacznym potencjałem edukacyjnym. Obecnie region zajmuje 3. miejsce w Polsce (za Warszawą i Krakowem) pod względem liczby osób studiujących na najbardziej cenionych przez pracodawców kierunkach INT (Informatyka, Nauki Ścisłe i Technologia), na których kształci się ponad 30,5 tys. studentów (23,4% ogółu studentów w regionie). Dlatego tak dużo firm z branży BPO/SSC (usługi księgowe i finansowe, HR i IT), jak i coraz więcej startupów oraz małych, lokalnych podmiotów decyduje się na otwarcie oddziałów w tym mieście. Przekłada się to na dynamiczny rozwój rynku biurowego, który przez ostatnie 5 lat urósł ponad dwukrotnie, a perspektywy na kolejne lata są jeszcze bardziej obiecujące.


Czym kierują się potencjalni najemcy biur, planujący rozwój we Wrocławiu?


Przede wszystkim oceniają, czy będą mogli pozyskać pracowników w odpowiednim czasie i o odpowiednich kwalifikacjach. Wrocław od lat jest liderem w branży BPO/SSC w Polsce i w związku z tym ma świetnie wykształcone kadry. Dotyczy to zarówno pracowników niższego szczebla, potrzebnych do obsługi mniej wymagających procesów, jak też o kadry z większym doświadczeniem. Kluczowy jest jednak dostęp do absolwentów uczelni technicznych z biegłym angielskim, co stanowi jedną z przewag konkurencyjnych miasta. Wrocław został również uznany za drugą najlepszą lokalizację do prowadzenia biznesu w rankingu europejskich miast średniej wielkości (European Cities of the Future 2018/19) opracowanym przez fDi Intelligence – oddział Financial Times.


Wrocławscy najemcy biur z branży IT coraz mocniej i z powodzeniem konkurują o pracowników z warszawskimi firmami.


Tak, coraz częściej widzimy, że specjalista z branży IT decyduje się na zmianę miejsca pracy na rzecz Wrocławia, bo otrzymał tutaj nie tylko korzystniejsze warunki pracy, ale także większe możliwości rozwoju zawodowego. Z najnowszego raportu „Activity of Professionals and Managers in the Labour Market in Poland”, wynika, że to Wrocław jest najchętniej wybieranym przez menedżerów miastem do relokacji. Został także uznany za najlepsze miasto do pracy i życia przez ekspatów. Pracodawcy zachęcają informatyków do zmiany miejsca zamieszkania, oferując dofinansowanie wynajmu mieszkania czy opiekę przedszkolną.


Gdzie będą szukać biur firmy, które prowadzą lub dopiero będą rozwijać swój wrocławski biznes?


Na mapie Wrocławia zaczynają się wyodrębniać dwa rejony koncentracji powierzchni biurowej. Są to okolice Dworca Głównego (Centralny Obszar Biznesu) oraz okolice ulic Legnickiej i Strzegomskiej (Zachodni Obszar Biznesu). W centrum znajduje się największa liczba nowych obiektów biurowych, w tym m.in. Wroclaw 101, Komandorska 12, Wroclavia, Sagittarius Business House, Retro Office House oraz City Forum. Inwestycje w budowie w drugim wrocławskim rejonie koncentracji powierzchni biurowej to Business Garden Wrocław, Cu Office, Diamentum Office oraz Carbon Tower.


Czy to znaczy, że stare biurowce, w gorszych lokalizacjach, będą traciły najemców?


W mieście pojawiły się już pustostany w starszych i przestarzałych technologicznie budynkach, o słabo doświetlonej powierzchni, mało wydajnej wentylacji i niereprezentacyjnych holach oraz często trudnych w aranżacji przestrzeniach. W odpowiedzi na potrzeby coraz bardziej wymagających najemców, wiele obiektów zostanie poddanych renowacji i gruntownej modernizacji.


Warto też zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie zostało już zburzonych kilka budynków biurowych: na przykład Cuprum (na miejscu którego ma powstać kompleks Cuprum Square) czy biurowiec PZU (w miejscu którego już rośnie nowoczesny obiekt). Natomiast na działce po budynkach Naviga i Navicentrum powstaje kompleks Nowy Targ (22.000 mkw.). Spodziewamy, że ze względu na trudności z pozyskaniem działek w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach Wrocławia, coraz częściej będą rozważane wyburzenia starszych i niefunkcjonalnych obiektów.


Źródło: Cresa Polska

14.02.2018


Tagi: biura, najemcy, Wrocław, popyt, Michał Grabikowski


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...