ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Budownictwo mieszkaniowe ma się dobrze

wykres


Mniejsza liczba mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu nie oznacza, że branża budowlana rozpoczyna zwijanie interesów. Gdy spojrzeć na dane w dłuższym terminie, okazuje się, że po zagregowaniu ich w okresy 12-miesięczne, w ciągu roku liczba oddanych lokali wzrosła o 6,7 proc.


Ze wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu oddano do użytkowania 13561 mieszkań, co jest wartością o 11,7 proc. niższą niż rok temu. Nie oznacza to jednak, że coś złego dzieje się na rynku, w tak krótkim okresie jak miesiąc, na wyniki wpływa wiele czynników i warto dane analizować w dłuższych okresach. Gdy zsumujemy liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnim roku, będzie to 177 tys. lokali i wówczas widać, że rynek nadal rośnie, bo oznacza to rok do roku wzrost o 6,7 proc.


Coraz więcej mieszkań

Jeszcze większe wzrosty można zaobserwować w pozostałych statystykach publikowanych co miesiąc przez GUS. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto w Polsce budowę 208,7 tys. mieszkań, o 17,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie wygląda dynamika pozwoleń na budowę, których liczba wzrosła o 18,5 proc., do wartości 256,5 tys.


wykres


Ciekawostką jest wzrost aktywności spółdzielni mieszkaniowych. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęły one budowę 2770 mieszkań, co jest wartością największą od czerwca 2012 roku. Najbliższe miesiące pokażą, czy będzie to długotrwały trend, czy tylko chwilowy wyskok.


Co stoi za rosnącą liczbą mieszkań?

Rynek ma się dobrze, sprzyjają mu niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace. Warto też zwrócić uwagę na stabilizację cen (wzrosty są kilkuprocentowe) i zróżnicowanie źródeł finansowania zakupów (gotówka vs kredyt hipoteczny) – to zasadnicze różnice jeśli chodzi o porównanie do okresu 2006-2008, czyli boomu kredytowo-mieszkaniowego. Aktualna sytuacja jest inna, obserwując otoczenie rynku można o nim mówić jako o stabilnym.


Uwaga na zagrożenia

Mimo stabilizacji na rynku, należy zachować ostrożność, gdyż może w końcu dojść do przegrzania. Ze względu na opisane w poprzednim akapicie czynniki nie grozi nam spektakularna klęska i spadki cen o 30 czy 40 procent, ale może zdarzyć się tak, że okoliczności rynkowe zmuszą deweloperów do obniżek rzędu 5 czy 10 procent. Może to spowodować na przykład wzrost stóp procentowych, który doprowadzi nie tylko do spadku zdolności kredytowej, ale i obniżenia zainteresowania rynkiem mieszkaniowym ze strony inwestorów kupujących mieszkania na wynajem, a oni stanowią dziś sporą siłę popytową.


Autor: Marcin Krasoń, Home Broker


Źródło: Home Broker

19.02.2018


Tagi: mieszkanie, budownictwo mieszkaniowe, deweloperzy


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

GALA PRZEMYSŁOWA

foto

Największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie sektora TSL i produkcji w Polsce...