ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Małe wciąż pożądane - głównie w najlepszych lokalizacjach

foto

Zbliża się okres letni i tym samym pojawia się coraz więcej zapytań od branży usługowo-gastronimicznej. Najemcy z początkiem roku intensywnie poszukują małych powierzchni, średnio między 80 – 150 mkw.


Największym zainteresowaniem cieszą się Plac Zbawiciela, Krakowskie Przedmieście czy Nowy Świat, jednak w tych lokalizacjach problemem są relatywnie wysokie czynsze, które zwykle kształtują się na poziomie od 200 zł do 350 zł, w zależności od standardu.Do tego pożądanego grona lokalizacji dołączyła ostatnio ulica Poznańska i jej okolice. Inwestycje takie jak Hala Koszyki czy Hala Gwardii również przyciągają najemców – niekoniecznie w samych halach, ale i też w ich pobliżu. W Warszawie stworzyły się już tzw. imprezowo-gastronomiczne regiony, gdzie większość spragnionych rozrywki i dobrego jedzenia spędza wolny czas.


Dodatkowo okolice Wisły, bulwary i plaże to bardzo interesujące miejsca, o które walczą najemcy. W ciągu 10 lat widać wzrost popytu na wynajem takich lokali/przestrzeni – również sezonowo. Warszawiacy zdecydowanie pokochali celebrowanie życia i jak w większości europejskich aglomeracji chętniej wydają pieniądze na rozrywkę. Dlatego stawki za lokale gastronomiczo-usługowe, w tych najlepszych lokalizacjach, cały czas są wysokie. Czynsz za mkw. waha się w najlepszych lokalizacjach pomiędzy 30 a nawet 80 Euro z mkw.


Z kolei jeżeli chodzi o lokale handlowe to również klienci poszukują mniejszej powierzchni - od 50 do 100 mkw. Jest to najbardziej typowy metraż dla różnego rodzaju działalności. Największym popytem cieszy się oczywiście centrum i główne ulice dzielnic, przede wszystkim ze względu na dobrą ekspozycję tego typu lokali i duże natężenie ruchu pieszego. Klienci pytają o lokale w cenie nie wyższej niż 100 zł za mkw., ale takie powierzchnie w centrum Warszawy bardzo trudno znaleźć. Najszybciej wynajmują się lokale w stanie deweloperskim – wówczas najemca często dostaje na czas aranżacji tzw. wakacje czynszowe. Najdłużej czekają na najemców lokale duże - od 250 do 300 mkw. w górę oraz te, które nie są ergonomiczne. Co więcej lokale, w których powierzchnia jest rozlokowana na dwóch lub trzech kondygnacjach są mało atrakcyjne. Dlatego też największym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie handlowe zlokalizowane na parterze.


Najdroższe lokalizacje to obecnie: Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, ale też ulica Mokotowska. Potem Aleje Jerozolimskie, ulice Marszałkowska, Krucza i Puławska. Są to najbardziej atrakcyjne lokalizacje i szybko znikają z rynku.


Autor: Andrzej Brochocki, Kancelaria Brochocki Nieruchomości


Źródło: Kancelaria Brochocki Nieruchomości

07.03.2018


Tagi: małe biura, lokale usługowe


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...