ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Nieruchomościowy luksus głównie za gotówkę

foto

Zamożni Polacy chętnie inwestują w luksusowe nieruchomości. Zakupów dokonują głównie wykorzystując własne wolne zasoby, ale nie stronią także od kredytów. Chęć korzystania z bankowego wspomagania inwestycji deklaruje ponad jedna piąta osób o ponadprzeciętnych dochodach.


W przypadku inwestycyjnych zakupów nieruchomości klasy premium dominuje gotówka. To oczywiste, biorąc pod uwagę, że inwestuje się przede wszystkim zgromadzone nadwyżki finansowe, dążąc do tego, by przynosiły one satysfakcjonujące zyski. Jak wynika z badań Deutsche Banku, prezentowanych w raporcie „Portret zamożnego Polaka”, preferencje osób o ponadprzeciętnych dochodach nie odbiegają w tym zakresie znacząco od ogółu posiadaczy oszczędności. Najbardziej popularne są rachunki oszczędnościowe i lokaty bankowe, a na trzecim miejscu plasują się nieruchomości. Tak naprawdę oznacza to, że nieruchomości są najbardziej popularną formą inwestycji, deklarowaną przez 17 proc. osób zamożnych, wyprzedzającą zdecydowanie kupno walut lub metali szlachetnych oraz funduszy inwestycyjnych i akcji. Trudno się temu dziwić, bowiem bogatsi, podobnie jak większość obywateli, najbardziej sobie cenią bezpieczeństwo własnych pieniędzy, a nieruchomości doskonale ten wymóg spełniają, stanowiąc jednocześnie źródło atrakcyjnych i systematycznie osiąganych długookresowych zysków.


Z danych publikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w trzecim kwartale 2017 r. aż 65 proc. mieszkań na rynku pierwotnym w siedmiu największych polskich miastach kupionych było za gotówkę. Choć nie ma wiarygodnych statystyk na ten temat dotyczących nieruchomości klasy premium, można sądzić, że udział gotówki w dokonywanych transakcjach jest jeszcze wyższy i może sięgać ponad 80 proc. Szacunki te znajdują potwierdzenie w wynikach badań wspomnianego raportu Deutsche Banku, które wskazują, że 15 proc. ankietowanych o ponadprzeciętnych dochodach deklaruje przydatność kredytu hipotecznego do wspomagania zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych. Osoby zamożne z reguły nie mają problemu ze zdolnością kredytową, ani z terminową spłatą zobowiązań, więc bez trudu mogą kredyt hipoteczny uzyskać. Ubiegły rok był na rynku hipotecznym najlepszy od sześciu lat. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, banki udzieliły w 2017 r. 190 tys. kredytów na łączną kwotę 44 mld zł. Choć średnia wartość kredytu nieznacznie przekroczyła 244 tys. zł, a ponad 73 proc. stanowiły kredyty na kwotę nie wyższą niż 300 tys. zł, warto zauważyć, że około 6 proc. stanowiły kredyty o wartości przekraczającej 500 tys. zł. Natomiast 0,4 proc. to hipoteki na ponad milion złotych, a więc z pewnością służące zakupom nieruchomości luksusowych, w tym także częściowo z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Badania Deutsche Banku wskazują że około połowa osób zamożnych nie przekraczających 34 roku życia, kredyt hipoteczny wykorzystałaby do kupna nieruchomości na własne potrzeby, natomiast aż 21 proc. bogatych klientów w przedziale wiekowym od 45 do 54 lat byłaby skłonna kredytowe wspomaganie wykorzystać w inwestycyjnych zakupach nieruchomości.


Widoczne są także wyraźne różnice preferencji między poszczególnymi grupami wiekowymi zamożnych nabywców nieruchomości. Młodsi z reguły, zarówno dla własnych celów, jak i na wynajem, kupują droższe, ale tradycyjne mieszkania, często także chcąc poprawić swoje warunki bytowe oraz podkreślić rosnącą pozycję materialną. Z kolei starsi bardzo wyraźnie kierują się już kryteriami wysokiego prestiżu, a mający większe możliwości finansowe, interesują się najczęściej najbardziej luksusowymi apartamentami, a także nieruchomościami o nietuzinkowym, specyficznym charakterze. Te cechy z reguły spełniają doskonale usytuowane lokale w zabytkowych, rewitalizowanych kamienicach, mających niepowtarzalny styl i urok, a także znakomicie spełniających rolę zyskownej lokaty kapitału.


Autor: Jakub Nieckarz, prezes Property Value Investments


Źródło: Property Value Investments

12.03.2018


Tagi: nieruchomości luksusowe


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...