ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Pół miliona m2 biur w 2017 roku dla centrów usług biznesowych

wykres


Aż 500 000 mkw. powierzchni biurowej wynajęły w 2017 firmy z sektora usług dla biznesu. Pozytywny trend powinien utrzymać się również w tym roku – według szacunków ABSL na przestrzeni kolejnych miesięcy może otworzyć się aż 50 nowych centrów, co z kolei przełoży się na wysokie zapotrzebowanie na biura


- Tylko w ubiegłym roku firmy z sektora usług biznesowych wynajęły w Polsce aż 500 000 mkw. co stanowi jedną trzecią popytu na głównych rynkach biurowych, uwzględniając Warszawę . Patrząc na ambitne plany inwestycyjne firm z branży, również w tym roku możemy spodziewać się dużego zapotrzebowania na nowoczesne przestrzenie biurowe ze strony sektora. Jak szacuje ABSL, w kolejnych miesiącach powinno otworzyć się 50 nowych centrów, a firmy już obecne w Polsce będą nadal zwiększać zatrudnienie - komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.


Według danych ABSL, w 2017 w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu. Przykładowe nowe inwestycje to m.in. J.P. Morgan, Swarovski czy Hargreaves Lansdown. Przełożyło się na znakomite wyniki w obszarze popytu, szczególnie ciekawe w Warszawie (aż 100 000 mkw.), która coraz chętniej jest wybierana przez globalne marki na lokalizację ich nowych centrów. Na główne miasta poza stolicą przypadło 400 000 mkw. – aż 60% ogólnego zapotrzebowania na biura na rynkach regionalnych. Największe umowy najmu zawarte przez firmy z sektora usług dla biznesu podpisały m.in. poufny najemca (25 500 mkw.) w Poznaniu, Citi Service Center Poland (18 600 mkw.) w Warszawie oraz J.P. Morgan (15 600 mkw.) w Warszawie.


- Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów i na przestrzeni ostatniej dekady zbudowała pozycję regionalnego lidera w sektorze usług w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzimy odzwierciedlenie tego trendu na polskim rynku biurowym. W ubiegłym roku w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu centra usług wynajęły po 100 000 mkw. Z kolei, rekordowy w skali kraju udział sektora w popycie odnotowała Łódź, gdzie niemal 80% zapotrzebowania na biura wygenerowały firmy BPO/SSC - podsumowuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.


Sektor usług dla biznesu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Z analiz ABSL wynika, że aktualnie centra usług zatrudniają już 265 000 osób, czyli o 20% więcej niż w I kwartale ubiegłego roku.


- Polska jest obecnie zdecydowanym liderem regionu jeśli chodzi o liczbę nowoczesnych centrów usług dla biznesu – jest ich w Polsce ponad 1 100, należą do ponad 750 inwestorów, w tym przeszło 550 zagranicznych i zatrudniają 265 000 osób. Przy zachowaniu obecnego trendu wzrostowego pozycja Polski jako kraju „pierwszego wyboru” dla powstawania nowych centrów powinna się w dalszym ciągu umacniać. Szacujemy, że w roku 2020 zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu ma szansę przekroczyć poziom 300 000 pracowników - mówi Piotr Dziwok, Prezes ABSL.


Ekspansja centrów biznesowych zmienia nie tylko polski krajobraz biurowy, ale również sposób planowania i środowisko pracy.


- Dynamiczny rozwój sektora usług przekłada się zmianę funkcji nowoczesnych przestrzeni biurowych. Dlaczego? Branża usług zatrudnia wielu młodych ludzi, dla których lokalizacja biura i jego wygląd jest ważnym elementem, na podstawie którego podejmują decyzję o przyjęciu oferty pracy. Ponadto, pracodawcy coraz częściej dostrzegają silną korelację pomiędzy aranżacją przestrzeni a efektywnością i satysfakcją zespołu. Ta tendencja będzie wzmacniać się w kolejnych latach wraz z wchodzeniem na rynek coraz młodszych grup wiekowych. Dlatego rosnąca liczba firm z sektora usług decyduje się na przygotowanie długoterminowych strategii związanych z miejscem pracy, tak aby wygrać silną konkurencję o talenty - komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy, JLL.


Źródło: JLL

13.03.2018


Tagi: biura, centra usług biznesowych


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...