ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rewitalizacja to coś więcej niż remont

foto

Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w zabytkowe kamienice daje szanse na wyjątkowo udane połączenie celów biznesowych z poszanowaniem wyjątkowej historii budynków na mapie wielu miast. Rewitalizacja nie tylko przywraca dawny blask wiekowych budynków, ale również otwiera nowe możliwości pomnażania kapitału.


Po latach zastoju i zaniedbań widać pozytywne efekty działań zmierzających do przywrócenia właściwego stanu starym, zabytkowym budynkom w wielu polskich miastach. Początkowo tego typu prace były inicjowane przez instytucje publiczne i samorządy, w dużej mierze w oparciu o środki z programów Unii Europejskiej. Jak wynika z opracowanego na zlecenie inicjatywy Drugie Życie Budynków raportu „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce”, na szeroko rozumiane działania rewitalizacyjne na lata 2014-2020 przewidziano fundusze o wartości 25 mld zł, z czego 22 mld zł ma pochodzić z programów unijnych i 3 mld zł ze środków budżetu państwa i samorządów.


Od kilku lat coraz bardziej widoczny jest też rosnący udział podmiotów prywatnych i deweloperów w działaniach rewitalizacyjnych, dzięki którym „drugie życie” zyskało wiele obiektów zabytkowych. W efekcie, zrewitalizowane budynki wzbogacają przestrzeń miejską z korzyścią dla miasta i mieszkańców.


Prywatni inwestorzy, mając świadomość tego, że umiejętnie przeprowadzona rewitalizacja znacząco zwiększa atrakcyjność, a tym samym wartość nieruchomości, podejmują tego typu przedsięwzięcia, dbając nie tylko o funkcjonalność, ale także o zachowanie stylu i wierne odtworzenie historycznych detali. W wielu przypadkach efekt zachwyca i wzbudza zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych.


Rewitalizacja nie tylko przywraca walory estetyczne i funkcjonalne, ale również przynosi korzyści biznesowe. Przykładowo, zakup lokalu na wynajem w odrestaurowanym budynku może przynieść wyższe zyski niż w przypadku standardowych nieruchomości. Inwestorzy prywatni często podejmują się rewitalizacji obiektów wymagających o wiele więcej starań z uwagi na ich stan i historyczną wartość, powierzając prace z reguły mniejszym firmom deweloperskim, specjalizującym się w tego typu projektach. Spełnienie wymogów konserwatorskich związanych m.in. z zachowaniem stylu i charakteru budynku wymaga czasu, umiejętności i pomysłowości. Efekty są najczęściej warte tych wysiłków i przekładają się na liczne korzyści, a przede wszystkim sprzyjają osiąganiu stabilnych zysków w długiej perspektywie.


Zarówno względy techniczne, jak i założenia związane z funkcjonalnością rewitalizowanego obiektu sprawiają, że na ogół około 38 proc. powierzchni stanowi wiernie zrekonstruowana tkanka historyczna i zabytkowa, a 62 proc. to przestrzeń nowa, dostosowana do współczesnych wymogów oraz przeznaczenia obiektu i funkcji użytkowych, jakie ma spełniać. Według wspomnianego raportu „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce”, rewitalizacja głównych miast odbywa się głównie w oparciu o Gminne lub Lokalne Programy Rewitalizacji. Choć jednym z najbardziej znanych jest program realizowany w Łodzi, to największym pod względem obszarowym jest program dla Poznania (obejmuje prawie 2,5 tys. hektarów), na który na lata 2014-2020 przeznaczono 3,7 mld zł.


W te działania znakomicie wpisuje się prowadzona przez zależną od PVI spółkę Niegolewskich 14 rewitalizacja zabytkowej kamienicy w stolicy Wielkopolski. W usytuowanej pod tym adresem, niedaleko rynku Łazarskiego secesyjnej nieruchomości, zachowały się przepiękne elementy ozdobne z początku XX wieku, które zostaną wiernie odrestaurowane. Przy zachowaniu stylu i klimatu z tamtej epoki, w kamienicy powstaną nowoczesne apartamenty o podwyższonym standardzie.


Autor: Aneta Małaszuk-Kołodziejczak , Prezes należącej do PVI spółki Niegolewskich 14


Źródło: PVI

28.03.2018


Tagi: kamienica, rewitalizacja


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE