ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Biurowce to nie tylko biura

wykres


Międzynarodowa firma doradcza Colliers International wzięła pod lupę ofertę handlowo-usługową w warszawskich biurowcach. Badanie objęło ok. 300 budynków oraz blisko 200 pracowników. Eksperci sprawdzili m.in. jakie oczekiwania mają pracownicy względem infrastruktury handlowo-usługowej w miejscu swojego zatrudnienia oraz na co mogą liczyć obecnie.


W około 500 nowoczesnych biurowcach Warszawy pracuje dziś ponad pół miliona osób, spędzając w nich często ponad osiem godzin dziennie. W związku z niską stopą bezrobocia, trwa walka o pozyskanie talentów, a przyjazne biuro i jego otoczenie stają się jednymi z elementów motywacyjnych.


— Trend zmiany przestrzeni pracy i otoczenia biznesowego będzie się umacniał, co pozytywnie wpłynie na popyt na powierzchnie biurowe i rozwój jakościowy tego rynku. Pochodną tej tendencji jest zwiększanie i urozmaicanie przez deweloperów oferty handlowo-usługowej w swoich inwestycjach — mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. — Kantyna już nie wystarczy. W biurowcach spotykamy się nie tylko z urozmaiconą ofertą gastronomiczną, kawiarniami czy sklepami spożywczymi i kioskami, ale coraz częściej mamy do czynienia z całym wachlarzem usług – pojawiają się centra fitness, kliniki medyczne, myjnie czy pralnie — dodaje Michnikowska.


Oczekiwania a rzeczywistość

W przebadanej na potrzeby raportu grupie pracowników jedynie 30% było zadowolonych z oferty handlowo-usługowej w swoich miejscach pracy. Pomimo dość rozwiniętej infrastruktury gastronomicznej w biurowcach, najczęściej doskwiera brak kantyn z prostymi posiłkami dobrej jakości i w przystępnej cenie. Pracownicy akcentują również problem małej różnorodności oferty i zbyt wysokie ceny. Wśród oczekiwanych udogodnień wymieniano często klub fitness lub siłownię i sklep z artykułami spożywczymi. Pracownicy oczekują także bogatszej oferty z sektora zdrowie i uroda – kobiety aptek i drogerii, a mężczyźni więcej usług, m.in. fryzjerskich. Wynik badania potwierdził także, że osoby pracujące w warszawskich biurowcach chciałyby mieć dostęp do sklepów odzieżowych czy z akcesoriami modowymi.


Ponad połowa (60%) biurowców istniejących na warszawskim rynku oferuje powierzchnie handlowo-usługowe, jednak w 80% z nich nie przekracza ona 2 tys. mkw. W przeważającej większości budynków zaplanowano maksymalnie 10 lokali. Największe moduły handlowo-usługowe posiadają Plac Unii, Koszyki, Royal Wilanów, Millennium Plaza i Europlex.


Oferta i czynsze

Poziom czynszów za powierzchnie handlowo-usługowe jest bardzo zróżnicowany i zależy od lokalizacji oraz prestiżu biurowca. Najwyższe stawki osiągają lokale na parterach najlepszych biurowców, usytuowane przy głównych ulicach handlowych – od 35 do 55 euro za mkw. miesięcznie, w kilku przypadkach oczekiwane czynsze oscylują nawet wokół 100 euro za mkw. miesięcznie. W biurowcach ukierunkowanych głównie na pracowników i okolicznych mieszkańców ceny wynoszą od 15 do 20 euro za mkw. miesięcznie.


Największą część najemców stanowią koncepty gastronomiczne – aż 33% oferty. Na drugim miejscu znajdują się instytucje finansowe (13%) oraz usługi (10%). Co ciekawe, sektory spożywczy oraz zdrowie i uroda są dość silne i zajmują odpowiednio 10% i 9%. Warto zauważyć, że struktura branżowa najemców handlowo-usługowych w biurowcach różni się w zależności od strefy biurowej.


Deweloperzy stawiają na mixed-use

Na rynku warszawskim istnieje niewiele obiektów o funkcjach mieszanych, łączących biurowiec z centrum handlowym – zaledwie 9%. Jednak sytuacja zaczyna się już zmieniać.


— Mapę handlową Warszawy cechuje dynamika zmian. W ostatnim czasie zaobserwować możemy nowy trend polegający na zwiększaniu powierzchni handlowej w nowych biurowcach oraz inwestowanie w obiekty o funkcjach mieszanych. Tendencja ta dotyczy głównie centrum stolicy — mówi Katarzyna Michnikowska.


Powstawanie dużych powierzchni handlowych w budynkach biurowych to stosunkowo nowe zjawisko na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych. Na etapie projektowania deweloperzy coraz częściej przeznaczają część powierzchni na użytek handlu, usług i gastronomii. Przykładami takich inwestycji, będących obecnie w budowie, są Varso, CEDET, Centrum Marszałkowska czy The Warsaw HUB.


W 2018 roku w Warszawie planowanych do oddania jest ok. 40 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej, rozlokowanej w blisko 45 biurowcach.


Źródło: Colliers International

25.04.2018


Tagi: biurowce, powierzchnie handlowe, lokale usługowe


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE