ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Najlepsze rozpoczęcie roku na warszawskim rynku biurowym

wykres


Na koniec marca 2018 roku całkowity zasób powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł blisko 5,3 mln mkw. Nowa podaż stanowiła 23 700 mkw. w efekcie oddania do użytku części biurowej w Europejskim oraz budynku Graffit. Odnotowany wynik jest niemal o 70% mniejszy w ujęciu r/r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku. Szacuje się, że na koniec 2018 roku nowa podaż osiągnie poziom 229 800 mkw. i będzie mniejsza od wartości uzyskanej w latach 2016 i 2017 o odpowiednio 44% i 17%.


Pomimo ograniczonej podaży nowych powierzchni najemcy w pierwszym kwartale 2018 roku wynajęli łącznie ponad 203 700 mkw.(+5% r/r), a największym zainteresowaniem cieszyły się lokalizacje centralne (57% całego wolumenu). Wśród wszystkich transakcji najwięcej, bo ponad 71% stanowiły nowe umowy (ok. 23% umowy przednajmu), następnie renegocjacje 20% i ekspansje/powiększenia biur – 8%.


- Aktywność najemców w pierwszym kwartale 2018 roku jest największa od początku prowadzenia statystyk dla warszawskiego rynku biurowego. Ta rekordowo wysoka ilość wynajętej powierzchni po pierwszym kwartale roku potwierdza niesłabnące zainteresowanie najemców powierzchnią biurową i stanowi dobrą prognozę na dalszą część roku – powiedział Jan Szulborski, konsultant w dziale Doradztwa i Badań Rynkowych, Cushman & Wakefield, autor raportu.


W pierwszym kwartale 2018 roku, wskaźnik pustostanów zmalał o 0,8 pp. do 10,9%. Najwięcej powierzchni niewynajętej pozostaje w strefach korytarza Żwirki i Wigury oraz Mokotowa i wynosi odpowiednio 21,1% i 16,2%. Największy spadek pustostanów został zarejestrowany w strefie centralnej i wyniósł 7,4%.


Pomimo stosunkowo wysokiego poziomu wskaźnika powierzchni niewynajętej, Mokotów cieszył się największym zainteresowaniem najemców z pośród wszystkich warszawskich niecentralnych stref biurowych. W pierwszym kwartale 2018 roku łączna aktywność najemców wyniosła ponad 34,700 mkw., z czego ponad 55% stanowiły renegocjacje umów najmu. Wraz z dalszą kompresją powierzchni niewynajętej na warszawskim rynku biurowym będziemy obserwować rosnące zainteresowanie najemców tą strefą, które przyspieszy wraz zakończeniem przebudowy ulicy Marynarskiej.


Stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe zostały podwyższone o 0,25 EUR/mkw. miesięcznie dla stref Obrzeża Centrum oraz Wschód. Strefy te cieszą się relatywnie dużym zainteresowaniem najemców, chociaż podaż nowej powierzchni biurowej jest tam dość ograniczona. Stawki bazowe w Centralnej Strefie Biznesu nie zmieniły się i wynoszą 23,75 EUR/ mkw. miesięcznie. Natomiast dla stref niecentralnych czynsze zostały skompresowane o 0,25 EUR/mkw. miesięcznie do 14,50 EUR/mkw. na miesiąc.


- Jednym z trendów stymulujących rynek najmu jest coraz większa aktywność operatorów przestrzeni coworkingowych. W pierwszym kwartale 2018 roku odpowiadali oni za dwie z pięciu największych transakcji zawartych w tym okresie. CIC wynajął w budynku Varso 13 500 mkw., a MeetDistrict 7 000 mkw. w projekcie The Warsaw Hub. Patrząc na planowane transakcje w tym sektorze, do końca roku możemy spodziewać się coraz większego udziału operatorów przestrzeni coworkingowych w całkowitym zasobie powierzchni biurowych, który do końca 2018 roku może zwiększyć się do ponad 100 000 mkw. – podsumowują Jan Szulborski oraz Maciej Rostropowicz, autorzy raportu.


Źródło: Cushman & Wakefield

26.04.2018


Tagi: biurowce, warszawski rynek biurowy


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...