ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty i rezydencje

Czy warto inwestować w luksus? Jakimi prawami rządzi się rynek nieruchomości premium i luksusowych? Czy dobra koniunktura w gospodarce i niskie stopy procentowe są dobrym prognostykiem dla branży na kolejne lata?


Poprawiająca się koniunktura gospodarcza na świecie i doskonała kondycja polskiej gospodarki nie pozostają bez wpływu na liczebność osób najzamożniejszych, które mogą przeznaczyć co najmniej milion złotych na apartament czy rezydencję. W efekcie na zakup unikalnego adresu może pozwolić sobie coraz więcej rodzimych milionerów i miliarderów – wynika z raportu Luxury Realty Map, opracowanego przez Poland Sotheby’s Realty.


Komentarz Arkadiusza Wojciechowskiego, dyrektora zarządzającego Poland Sotheby’s International Realty


giełda

Wartość transakcji apartamentami i rezydencjami zawartych w 2017 roku opiewała na kwotę 3,45 mld złotych. Dane Poland Sotheby’s International Realty wskazują ponadto, że najbogatsi Polacy kupili w ubiegłym roku ponad 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, płacąc za każdą z nich co najmniej 1 milion złotych, ale przy tym nieco więcej niż przed rokiem. Za dynamicznym rozwojem rynku przemawia nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie – rozszerzająca się lista ludzi zamożnych, ale też walory inwestycyjne nieruchomości z rynku premium i luksusowego.


Dobra koniunktura – optymistyczne prognozy dla branży nieruchomości premium i luksusowych

Perspektywy rynku nieruchomości luksusowych i premium w Polsce pozostają bardzo obiecujące. Wynika to chociażby z faktu, że większość osób majętnych kupuje nieruchomości ‘za gotówkę’. W efekcie rynek ten nie będzie aż tak – jak segment popularny – podatny na perturbacje w przypadku wzrostu kosztu pieniądza w gospodarce.


Utrzymująca się, dobra koniunktura w gospodarce, wysoka dynamika wzrostu PKB, spadek presji inflacyjnej przy jednoczesnym utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie – to według ekspertów Poland Sotheby’s International Realty warunki sprzyjające inwestowaniu w rynek nieruchomości premium i luksusowych, który w ciągu kolejnych kilku lat urośnie do co najmniej 4 mld zł.


Trzeba mieć świadomość, że potencjalne podwyżki stóp procentowych nad Wisłą mogą doprowadzić do wyraźnego spadku popytu na standardowe mieszkania. Rosnące stopy procentowe mogą bowiem spowodować wzrost kosztu kredytu, a z drugiej strony doprowadzić do wzrostu oprocentowania lokat, co doprowadzić musi w konsekwencji do erozji popytu na mieszkania z najniższego segmentu. Z kolei w odniesieniu do rynku premium mechanizm ten może zadziałać w bardzo ograniczonym stopniu, co wpływa na jego większą stabilność.


Przybywa zamożnych Polaków

Dane rynkowe, w tym ‘Listy najbogatszych Polaków’ magazynu Forbes wskazują, że w Polsce żyje 37 osób z majątkiem wartym ponad miliard złotych (około 300 mln dolarów). To o 5 osób więcej niż w rankingu wydanym rok wcześniej.


Z kolei według szacunków Wealth-X w 2017 roku w Polsce mieszkało 7 050 osób z majątkiem opiewającym na przynajmniej 5 milionów dolarów, a za 5 lat ma być ich już 10 660. Podobnie optymistyczne prognozy dotyczą osób, których majątek szacowany jest na co najmniej 50 milionów dolarów. Aktualnie w naszym kraju żyje 290 takich osób, ale do 2022 roku grono to wzrośnie do 440 osób, czyli o ponad połowę.


Polacy płacą więcej za nieruchomości premium i luksusowe

Wyraźnym potwierdzeniem dobrej kondycji rodzimego rynku premium jest wzrost średniej kwoty wydawanej na pojedynczą nieruchomość z wyższej półki. Jak wynika z raportu Luxury Realty Map – w 2017 roku przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup około 2 mln zł. To – według szacunków Poland Sotheby’s International Realty, opartych na cenach transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium – o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016. Może być to między innymi wynik rosnących cen prestiżowych adresów.


Inwestycje w nieruchomościowy luksus

Powszechną na świecie praktyką jest to, że ludzie zamożni gros swojego majątku czy nadwyżki finansowe lokują w rezydencjach, apartamentach czy nieruchomościach komercyjnych. Podobnie rzecz ma się również na rodzimym rynku.


Dane Poland Sotheby’s International Realty wskazują, że luksusowa nieruchomość niekoniecznie musi być przeznaczona do zamieszkania na stałe. Domy lub apartamenty z wyższej półki brane są pod uwagę także jako nieruchomości wakacyjne lub inwestycyjne. Jednak podczas gdy przy zakupie nieruchomości premium lub luksusowej przeznaczonej na second-home ważna jest bliskość morza, kameralność inwestycji, dodatkowe usługi jak np. concierge czy możliwość indywidualnej aranżacji, tak przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej wśród decydujących czynników wskazywane są: rentowność, atrakcyjność turystyczna lokalizacji oraz bezpieczeństwo inwestycji. W obu przypadkach natomiast równie istotne okazały się: potencjalny wzrost wartości nieruchomości, jej jakość oraz prestiż.


Co ważne – rynek nieruchomości premium i luksusowych rządzi się swoimi prawami, jest znacznie bardziej odporny na chwilowe wahania cen niż rynek popularny. Inwestycja w nieruchomość luksusową to dobry sposób na zainwestowanie nadwyżki kapitału, przy czym nie powinna ona być traktowana jako inwestycja krótkoterminowa, bo istotny wzrost wartości to kwestia minimum kilku lat. Dlatego osoby, które liczą na szybki zwrot powinny rozważyć zakup nieruchomości typowo inwestycyjnej, takiej jak mieszkania pojedyncze lub w pakietach pod najem czy też apartamenty hotelowe w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.


Źródło: Poland Sotheby’s International Realty

25.05.2018


Tagi: nieruchomości premium, nieruchomości luksusowe


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE