ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Centrum miejskie Forum Gdańsk już otwarte

wykres


Forum Gdańsk otworzyło drzwi dla klientów. To najnowocześniejsza przestrzeń publiczno-handlowa w Polsce i największa oddana w tym roku.


- Jesteśmy dumni, że dziś otworzyliśmy Forum Gdańsk. To jeden z najbardziej wymagających projektów Multi od lat, tworzony w niezwykle wymagającej historycznie i biznesowo przestrzeni. Oddajemy nie tylko nowoczesne miejsce zakupów, ale nowe centrum miasta; przestrzeń spotkań dla mieszkańców i turystów, którzy co roku odwiedzają Gdańsk – mówi Josip Kardun, członek zarządu Multi Corporation. – Pracujemy nad inwestycjami w całej Europie. Forum Gdańsk ze swoim założeniem, połączeniem funkcji publicznych i prywatnych, to unikat – dodaje.


Forum Gdańsk powstało nakładem 900 mln zł, na terenach, gdzie cztery lata temu były tory kolejowe, pętla autobusowa i pozostałości po hali targowej. Dzięki przykryciu torów kolejowych płytami miasto Gdańsk zyskało aż 1,5 hektara nowej powierzchni. Ponad 140 mln złotych inwestor wydał na cele publiczne - m.in. przebudowę węzła drogowego, budowę nowej ulicy pod kompleksem, drogi rowerowe i budynek dla instytucji kultury – Kunszt Wodny.


Cały kompleks zajmuje działkę 6,2 ha. Jest unikatowy: zlokalizowany w centrum miasta, ale przestronny, pełen zieleni, placów publicznych, tarasów widokowych. Łączy funkcje handlowe (51 tys. m2 na sklepy i usługi) i publiczne (28 tys. m2 placów miejskich i przestrzeni publicznej). Można do niego dojechać aż 45 liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz Szybką Koleją Miejską.


Forum Gdańsk to 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, place zabaw i place publiczne, tarasy widokowe oraz niezwykłą zieleń.


– Wiele lat szukaliśmy inwestora, który w tak wymagających warunkach, w centrum miasta podjąłby się zadania polegającego na stworzeniu wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Dziś do dyspozycji gdańszczan oddane zostało nie tylko centrum handlowe, ale i nowa przestrzeń w środku miasta. Wraz z nią drogi, drogi rowerowe, węzeł komunikacyjny, przestrzeń ogólnodostępna i Kunszt Wodny. Posłużą one mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom. Wierzę, że ludzie będą czuli się tu po prostu dobrze – mówi Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.


Miasto Gdańsk zawarło umowę z Multi Corporation po rozstrzygnięciu międzynarodowego konkursu sześć lat temu – w kwietniu 2012 roku. Multi będzie zarządzało całym kompleksem Forum z wyjątkiem Kunsztu Wodnego, w którym siedzibę znajdzie Instytut Kultury Miejskiej.


Forum to nie tylko zakupy i relaks, ale też bogata oferta kulinarna. Smakosze mają do wyboru 21 restauracji, barów i kawiarń. Do dyspozycji gości będą restauracje specjalizujące się w kuchniach z różnych regionów świata. Jest też dziewięciosalowe kino Helios.


Koncepcja architektoniczna Forum Gdańsk oparta jest na wizji holenderskiego biura projektowego TNT, natomiast biuro projektowe Sud Architectes rozwinęło ją w kolejnych fazach projektu.


- Architektura obiektów na terenie Forum Gdańsk kształtowana jest przez dwie główne osie kompozycyjne - oś Królewską i Oś wzdłuż Kanału Raduni – mówi Michał Kotala, jeden z projektantów Forum z Sud Architectes. – Różny sposób kształtowania obiektów po wschodniej i zachodniej stronie Kanału Raduni wynika właśnie z tego podziału. Zabudowa na wschodniej stronie kanału Raduni współgra z zabudową Głównego Miasta. Natomiast od zachodu budynek został ukształtowany w charakterze pierzowej zabudowy miejskiej. W swoim wyrazie nadaje ulicy 3-go Maja spokojny rytmiczny styl, harmonizując z innymi budynkami. Nawiązuje do urbanistyki miejskiej z podziałem na kondygnacje i nieregularnym rytmem otworów okiennych – dodaje.


Inwestor zdecydował, że Kanał Raduni zostanie wyeksponowany – woda ma popłynąć w korycie edukacyjnym. Dziś kanał nie jest jeszcze czynny. Będzie otwarty po ostatecznych decyzjach administracyjnych.


Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i spółki Multi Poland, będącej częścią międzynarodowego koncernu Multi Corporation. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, która powstała m.in. dzięki przykryciu torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi powyżej 40 proc. tego miejskiego centrum.


Źródło: Multi Poland

26.05.2018


Tagi: Forum Gdańsk


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE