ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Pierwszy kwartał zaostrzył apetyt na kolejny rekordowy rok na rynku transakcyjnym

wykres


Trzy pierwsze miesiące roku stały pod znakiem rekordowo wysokiego wolumenu transakcji opiewającego na ponad 2,1 mld euro. Tak dobry rezultat I kwartału wskazuje na niesłabnące zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi w Polsce i jest dobrą prognozą na cały 2018 rok, z potencjałem na pobicie ubiegłorocznego rekordu.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy – od początku kwietnia 2017 do końca marca 2018 – na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce inwestorzy zrealizowali transakcje na łączną kwotę prawie 7 mld euro. Ponad połowę tej kwoty przyniosły transakcje portfelowe. W I kw. br. zdecydowanie dominował sektor nieruchomości handlowych, w którym sfinalizowane zostały umowy kupna – sprzedaży na łączną sumę 1,78 mld euro. Warto podkreślić, że tegoroczny kwartalny wynik wypracowany na transakcjach handlowych stanowi aż 93 proc. całkowitego wolumenu zrealizowanego w tym segmencie przez cały ubiegły rok. Niedługo po wystrzałach noworocznych szampanów, zakończył się proces zakupu od Apollo Rida / Axa / Ares portfela 28 nieruchomości handlowych zlokalizowanych w całej Polsce (centra handlowe M1, Power Centre, wolnostojące obiekty Auchan, Bi1 oraz Praktiker) przez grupę Chariot Top, stworzoną przez konsorcjum Redefine, PIMCO i Oaktree. Transakcja na nienotowaną dotychczas w Polsce kwotę około 1 mld euro zapisała się na kartach historii krajowego rynku inwestycyjnego. Niedługo po tym sfinalizowano pierwszą transzę odsprzedaży do grupy EPP części portfela, obejmującą cztery centra M1. Innym, znaczącym kamieniem milowym pierwszego kwartału była zmiana właściciela Galerii Katowickiej. Jeden z najpopularniejszych kompleksów handlowych na Górnym Śląsku za około 300 mln Euro trafił w ręce malezyjskiego funduszy Employees Provident Fund.


- Dane pokazują, że inwestorzy w dalszym ciągu bardzo dobrze oceniają sektor nieruchomości komercyjnych, a licznik transakcji nieustannie się kręci. Rynek korzysta ze sprzyjającej koniunktury, a mocnym filarem jest postrzeganie Polski jako regionalnego lidera ze stabilną sytuacją gospodarczą. Warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie atrakcyjnych nisz, szczególnie, że z jednej strony na rynku obecna jest spora ilość kapitału, a z drugiej liczba tradycyjnych nieruchomości gwarantujących przewidywalnych, atrakcyjnych zwrotów jest ograniczona - mówi Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Rynki Kapitałowe CEE, BNP Paribas Real Estate Poland.


Nie słabnie zainteresowanie logistyką

Dobra passa w sektorze magazynowo - logistycznym trwa. Po zeszłorocznym zakupie europejskiego portfela Logicor, w pierwszych trzech miesiącach br. na rynku odnotowano kolejną, znaczącą transakcję portfelową. Nabywcą zlokalizowanych w kilku krajach Starego Kontynentu nieruchomości Prologis został Ares Management. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że wynik wypracowany przez sektor w pierwszym kwartale wyniósł 135 mln euro, co oznacza, że był niewiele niższy niż przewyższający go zazwyczaj wynik osiągany przez rynek transakcji biurowych.


- Rynek magazynowy rośnie i to nie tylko w kluczowych obszarach. Bardzo dobre wyniki sektora w Polsce są sukcesywnie stymulowane przez dobrą koniunkturę krajowej gospodarki, szybki wzrost e-commerce i procesy związane z poszerzającą się globalizacją branży wytwórczej i handlowej. Nie bez znaczenia jest także rozwój infrastruktury drogowej i komunikacyjnej jak np. ukończenie drogi szlaku jedwabnego i terminalu głębokowodnego w Gdańsku obsługującego ogromne azjatyckie statki towarowe. To wszystko sprawia, że projekty magazynowe i logistyczne przykuwają uwagę. W najbliższych kwartałach spodziewamy się utrzymania wysokiego popytu na obiekty generujące stałe, przewidywalne zwroty - mówi John Palmer, Dyrektor, Sektor Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych oraz Wycen CEE, BNP Paribas Real Estate Poland


Biura – zarówno Warszawa jak i regiony

W pierwszym kwartale roku inwestorzy wydali w sektorze biurowym około 142 mln euro, z czego połowa przypadła na rynki regionalne. W marcu firma Globalworth Poland stała się właścicielem warszawskiego biurowca Warta Tower. Poprzedniemu właścicielowi, Kulczyk Real Estate Holding za charakterystyczny kompleks ze szklaną fasadą, Globalworth Poland zapłacił około 55 mln euro. Za zbliżoną kwotę – około 54 mln euro – właściciela zmienił również wrocławski biurowiec Pegaz, który trafił w ręce niemieckiego funduszu Warburg – HIH. W okresie od stycznia do końca marca zainteresowanie inwestorów wzbudziły także mniejsze obiekty, stając się obiektami transakcji.


- Potencjał sektora jest nadal duży. W ciągu ostatnich 24 miesięcy dostarczono wiele wysokiej jakości obiektów biurowych, a na rynku pojawia się coraz więcej projektów, w których funkcje biurowe przenikają się z funkcjami handlowymi, hotelowymi, i mieszkaniowymi. Poparciem dla tej tezy jest rosnący popyt przede wszystkim na obiekty biurowe (a także hotelowe) ze strony kapitału azjatyckiego oraz z Bliskiego Wschodu jak również uzupełnienie dla aktywnego kapitału europejskiego i z USA - mówi dr Piotr Goździewicz, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland.


Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że niesłabnące zainteresowanie inwestorów w znacznym stopniu przełożyło się na rynki regionalne, czego efektem w krótkookresowej perspektywie będą finalizacje kolejnych transakcji.


Poszukiwane obiekty o różnej typologii

W minionym kwartale inwestorzy wykazali zainteresowanie projektami reprezentującymi wszystkie sektory rynku nieruchomości komercyjnych. Na radarze znalazły się zarówno najnowsze i najnowocześniejsze obiekty z wiodącą pozycją rynkową, jak i te starsze o doskonałych lokalizacjach, ze sporym potencjałem do repozycjonowania, aktywnego zarządzania i budowania nowej wartości. Takim portfelem są trzy starszej generacji centra handlowe (Czyżyny w Krakowie, Bielawy w Toruniu i Guliwer w Łodzi), zakupione od Aerium przez Newbridge za około 110 mln euro. W sektorze biurowym duży potencjał na adaptację budynku do zupełnie nowych funkcji zaoferuje nowemu właścicielowi wrocławska kamienica leżąca na placu Solnym, będąca dotychczas siedzibą jednego z banków.


- Polski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla graczy z Dalekiego Wschodu, czego dowodem jest zakup przez malezyjski fundusz emerytalny jednego z najważniejszych kompleksów handlowo-rozrywkowych na Górnym Śląsku. Warto również podkreślić obserwowany od kilkunastu miesięcy dość istotny udział w wolumenie inwestycyjnym wypracowywany przez inwestorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, dla których lokowanie kapitału nad Wisłą jest elementem strategii dywersyfikacji portfela - mówi Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Rynki Kapitałowe CEE, BNP Paribas Real Estate Poland.


Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland

28.05.2018


Tagi: nieruchomości komercyjne, rynek inwestycyjny, transakcje


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...