ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Dobre otwarcie roku na rynku inwestycyjnym w Polsce i na świecie

wykres


Jak pokazuje raport JLL inwestycje w nieruchomości komercyjne w I kwartale tego roku na świecie osiągnęły najlepszy od dekady rezultat. Ich wartość sięgnęła 165 mld USD, o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, mimo m.in. mniejszej stabilności na giełdach.


Świetny początek roku zanotował region Azji i Pacyfiku, wzrosty zanotował rynek amerykański. Również solidne otwarcie zaliczyła Europa, gdzie szczególnie warto zanotować wzrost wartości transakcji w Niemczech i Wielkiej Brytanii.


- Dobry wynik za pierwszy kwartał i zadowalająca kondycja globalnej gospodarki sprawiają, że światowe rynki są dobrej drodze do kolejnego solidnego roku. Można się spodziewać niewielkiego spadku całkowitych wolumenów na koniec 2018 r., co będzie spowodowane poszukiwaniem alternatywnych sposobów inwestowania w rynek nieruchomości. Na znaczeniu coraz bardziej zyskuje m.in. finansowanie dłużne, czy fuzje i przejęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że apetyty inwestorów są nadal duże. Dobre nastroje na światowych rynkach znajdują odzwierciedlenie również w polskim segmencie nieruchomości komercyjnych, gdzie wartość transakcji w I kw. wyniosła ok. 2 mld euro - komentuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.


Rynek inwestycyjny w Polsce – sektor handlowy z kolejnym rekordem

W Polsce w I kwartale tego roku świetne rezultaty ponownie odnotował sektor handlowy, na który przypadły umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 1,7 mld euro, co było historycznie najlepszym otwarciem roku i znakomitą prognozą na koniec 2018.


- Biorąc pod uwagę liczbę i wartość toczących się transakcji oraz dostępność produktu, sektor handlowy ma szansę na wynik sięgający 3 mld euro w całym 2018 roku - komentuje Agnieszka Kołat, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.


Największą transakcją zamkniętą w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości handlowych za około miliard euro na rzecz konsorcjum zarządzanego przez Griffin Real Estate. Z kolei największą pojedynczą transakcją był zakup Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz EPF od Meyer Bergman za nieujawnioną kwotę.


W sektorze nieruchomości biurowych w Polsce dokonano trzech transakcji o łącznej wartości przekraczającej 120 mln euro. W pierwszym kwartale tego roku Globalworth powiększył swój portfel nieruchomości w Polsce o warszawski biurowiec Warta Tower (55 mln euro), hamburska firma Warburg-HIH Invest przejęła wrocławski biurowiec Pegaz (54 mln euro), a poufny najemca sfinalizował zakup biurowca BZ WBK, również we Wrocławiu.


W sektorze nieruchomości magazynowych, w rezultacie trzech umów kupna sprzedaży, wartość transakcji wyniosła ok. 100 mln euro. Prologis sprzedał część swojego portfela europejskiego – w tym jeden projekt w Sochaczewie - na rzecz ARES, lokalny deweloper Ideal Idea Formad sprzedał Park Idea Idea IV SBU w Warszawie na rzecz Segro, a Real Management sprzedało Good Point Puławska II firmie Hillwood.


Źródło: JLL

29.05.2018


Tagi: nieruchomości komercyjne, rynek inwestycyjny, transakcje


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...