ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I kw. 2018

wykres


Według raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie I kwartał 2018 roku”, autorstwa analityków z polskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Cresa, poziom pustostanów jest najniższy od pięciu lat, a absorpcja wyniosła 45,000 mkw. i była niższa o prawie 30% niż średnia z ostatnich 5 lat.


Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I kw. 2018


- Pomimo wysokiej podaży, duże zainteresowanie firm wynajmem biur w stolicy spowodowało znaczny spadek dostępności dużych powierzchni. Dopiero w budynkach, których ukończenie przewidziane jest po 2019 r., najemcy mogą liczyć na większy wybór projektów i bardziej atrakcyjne warunki czynszowe. Uwzględnienie tego trendu powinno zapewnić lepsze dopasowanie strategii nieruchomościowej do potrzeb najemców – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.


W pierwszych trzech miesiącach roku zasoby na rynku warszawskim w ujęciu rok do roku wzrosły o ponad 3% (3 p.p. poniżej średniorocznej wartości z ostatnich pięciu lat) i aktualnie wynoszą 5,28 mln mkw. Poziom pustostanów wyniósł 10,8% i jest to najniższy wynik od 5 lat, który powinien się sukcesywnie zmniejszać dzięki niesłabnącemu popytowi ze strony nowych podmiotów na warszawskim rynku. Analitycy Cresa przewidują, że wyhamowanie tego trendu nastąpi dopiero w 2020 roku, kiedy zostanie oddane do użytku ok. 470.000 mkw. nowej powierzchni najmu, z czego znaczna część w projektach o charakterze wieżowym.


Suma transakcji wyniosła ponad 200,000 mkw. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (70,6%), w następnej kolejności były to renegocjacje (20,8%) i ekspansje (8,6%). Do największych transakcji najmu należą: wynajęcie 14.800 mkw. w budynku Piękna 2.0. (poufny najemca), wynajęcie 13.500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II i wynajęcie 10.300 mkw. w Wolf Marszałkowska przez Ad Pilot.


W pierwszym kwartale br. oddano do użytku dwa projekty: Europejski (7.100 mkw., HESA) oraz Graffit (16.600 mkw., Hines). Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie i wynoszą odpowiednio: od 10,5-13,5 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 12,5-16,5 przy Alejach Jerozolimskich i 13-18 EUR na Nowej Woli, aż do 15-23 EUR/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu. Aktualnie w budowie znajduje się 890.000 mkw., z czego w 2018 roku oddane zostanie zaledwie 25%.


- Transakcje najmu biur w Warszawie wskazują nie tylko na dynamiczny rozwój rynku, ale i na wysoką płynność wynikającą z podziału najemców na segmenty o różnych preferencjach. Nowe inwestycje przyciągają najemców do centrum, jednak firmy bardziej wrażliwe na koszty wynajmu biura decydują się na pozostanie lub wynajem biura w obiektach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W kolejnych latach w miarę dojrzewania rynku ten trend powinien być jeszcze bardziej zauważalny – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.


Więcej informacji w raporcie: Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie - I kw. 2018


Źródło: Cresa Polska

05.06.2018


Tagi: warszawski rynek biurowy, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE