ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polska jedną wielką strefą ekonomiczną. Prezydent podpisał ustawę

wykres


Cała Polska będzie jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną – zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa. Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na okres 10-15 lat na terenie całego kraju.


Nowa ustawa ma zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg, działający obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych, obejmujących obszar 25 tys. ha, czyli 0,08 procenta powierzchni kraju. – Najważniejszą zmianą jest to, że uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego będzie możliwe dla inwestycji na terenie całej Polski. Obecna długotrwała i niekiedy skomplikowana procedura obejmowania nowych obszarów statusem SSE stanowiła dla wielu inwestorów dość istotną barierę – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.


Nowe miejsca, spore zmiany

– Generalna zasada SSE polegała do tej pory na tym, że inwestorzy lokowali swoje projekty tam, gdzie państwo stwarzało preferencje podatkowe. Teraz te preferencje będą obowiązywały w całym kraju, co oznacza, że nowa sytuacja może wykreować kolejne rynki – dodaje Joanna Choromańska, Senior Business Development BTS Manager, JLL.


– Do tej pory firmy, dla których ważnym aspektem jest przyznawana pomoc publiczna były niejako zmuszone do inwestowania na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych, które dodatkowo miały w swoich zasobach przygotowane do inwestycji tereny. Teraz nie będzie takich ograniczeń – mówi Tomasz Olszewski z JLL.


Ekspert JLL wskazuje jednak, że po tym jak zmiany wejdą w życie, ważnym aspektem będzie właśnie sprawa przygotowania działki. Do tej pory SSE przyciągały nie tylko pomocą publiczną, ale też ofertą terenów gotowych do rozpoczęcia inwestycji. – Po zmianach, w sytuacji kiedy pomoc publiczna będzie możliwa na terenie całego kraju, to właśnie dobrze przygotowana ziemia będzie w większości przypadków głównym aspektem decydującym o lokalizacji inwestycji. Element pomocy publicznej stanie się neutralny – dodaje Tomasz Olszewski.


Kryteria

Obowiązujące dotychczas zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostanie zastąpione uzyskaniem decyzji o wsparciu. Ta z kolei udzielana będzie przez spółkę zarządzającą SSE po wcześniejszej ocenie projektu inwestycyjnego.


Ustawa zakłada preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Nowe prawo przewiduje, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie i dostosowane do wielkości przedsiębiorcy.


– W sytuacji, w której dostępność pracowników staje się jednym z głównych czynników wpływających na decyzje inwestorów o wyborze danej lokalizacji pod inwestycje produkcyjne czy magazynowe, takie kryterium i uzależniona od niej pomoc publiczna może okazać się niezwykle istotnym elementem przy wyborze miejsca dla nowego magazynu czy fabryki – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.


Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych, które wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.


Źródło: Magazyny.pl, JLL

06.06.2018


Tagi: strefa ekonomiczna, ustawa o wspieraniu nowych inwestycji


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE