ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Murapol uzbroił teren inwestycyjny w Berlinie i sprzedał go za ponad czterokrotność ceny zakupu

wykres


Grupa Murapol sprzedała teren inwestycyjny w Berlinie za kwotę 6,2 mln euro netto, stanowiącą ponad 400 proc. ceny zakupu sprzed dwóch lat. Obecna wartość gruntu w Berlinie jest wyrazem przede wszystkim kompleksowego przygotowania przez Grupę Murapol terenu do rozpoczęcia na nim prac budowlanych – tj. uregulowania formalności administracyjnych i procesów pozwoleniodawczych poprzedzających rozpoczęcie realizacji na nim inwestycji. Ponadto, uzyskana cena sprzedaży odzwierciedla jakość przygotowanej przez Grupę Murapol dokumentacji projektowej i kosztorysowej, w tym atrakcyjność struktury zaprojektowanych lokali oraz optymalizację kosztową budżetu projektu mieszkaniowego.


Dwa lata temu Grupa Murapol zakupiła grunt o powierzchni 1 ha, położony przy Am Luckefeld w Berlinie za łączną cenę 1,45 mln euro netto, pod realizację inwestycji nieruchomościowej obejmującej 126 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 8 tys. mkw. W tym czasie, pracownia projektowo-wykonawcza należąca do holdingu Murapol – Murapol Architects Drive - wspólnie ze spółką z Grupy dedykowaną działalności na rynku niemieckim – Murager – oraz niemiecką pracownią architektoniczną prowadzoną przez arch. Łukasza Siubiaka, przeprocedowała ogół formalności administracyjnych poprzedzających realizację na nabytym terenie projektu, uzyskując niezbędne decyzje urzędowe oraz przygotowując pełną dokumentację dotyczącą planowanego zamierzenia inwestycyjnego. Efektem wykonanej przez Grupę Murapol systemowej pracy jest znaczący wzrost wartości zakupionego terenu inwestycyjnego, czego odzwierciedleniem jest cena uzyskana w transakcji jego sprzedaży.


- Podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z momentu inwestycyjnego jakim jest sprzedaż gruntu w Berlinie przede wszystkim ze względu wyjątkową atrakcyjność ofert, które spływały do nas od inwestorów zainteresowanych jego zakupem wraz z opracowaną przez nas dokumentacją dotyczącą przygotowywanej na nim inwestycji. Uznaliśmy, że wobec czterokrotności wartości nieruchomości uzyskanej w ciągu 2 lat od jej nabycia, korzystniejszym rozwiązaniem będzie upłynnienie aktywa niż realizacja na nim projektu mieszkaniowego. Pomimo zauważalnego wzrostu cen mieszkań na rynku niemieckim, marża jaką wypracowalibyśmy na sprzedaży wybudowanych lokali nie zrekompensowałaby ryzyk związanych z realizacją pierwszego projektu w tej lokalizacji – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – Wykonaliśmy ogrom pracy projektowo-proceduralnej, uzyskując wszystkie niezbędne zezwolenia, co w połączeniu z dużą atrakcyjnością projektu inwestycji oraz jej modelu budżetowego, znalazło odzwierciedlenie w liczbie otrzymywanych ofert zakupu, a także ich ekonomice. Ostatecznie wybraliśmy tę propozycję, która w naszej ocenie była najbardziej optymalna.– dodaje Nikodem Iskra.


Sprzedawany grunt w Berlinie nie posiadał obciążeń hipotecznych, a środki z jego sprzedaży trafią do Grupy Murapol i zostaną przeznaczone na finansowanie podstawowej działalności deweloperskiej związanej z realizacją projektów mieszkaniowych na krajowym rynku nieruchomościowym.


Murapol pozostaje ze swoją działalnością na rynku niemieckim, a obecnie pracuje także nad projektem mieszkaniowym, który powstanie w Zossen. Na początku br. Grupa, wspólnie z tamtejszym samorządem, opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w który wpisuje się przygotowywana inwestycja. Obecnie trwa procedowanie formalności administracyjnych związanych z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę tego przedsięwzięcia deweloperskiego.


Źród6o: Murapol

21.06.2018


Tagi: grunt inwestycyjny, Berlin, transakcja


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...