ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Czy Kraków ograniczy krótkoterminowy wynajem mieszkań dla turystów

wykres


Czy władze Krakowa ograniczą krótkoterminowy wynajem mieszkań dla turystów? Chcą tego mieszkańcy. Radni przygotowali w tej sprawie apel do polskich władz. W środę głosowanie.


- Kupiłam mieszkanie w jednym z nowych apartamentowców niedaleko Wisły. Piękna okolica, dobry standard. Wszędzie blisko. Ale czuję się, jakbym mieszkała w hostelu! - mówi nam pani Joanna. W budynku, w którym mieszka, ponad połowa mieszkań jest wynajmowana turystom. - Ich lokatorzy zwykle wracają późno w nocy. Nierzadko potem zaczynają imprezy. Do tego właściciele nie dbają o przestrzenie wspólne, które bardzo szybko się niszczą. Nie mam nic do turystów, cieszę się, że przyjeżdżają, bo w dużej części to oni wpływają na rozwój miasta. Ale bez uregulowania tego rynku Kraków będzie miał może więcej turystów, ale nie będzie miał mieszkańców - dodaje.


Ze swoimi uwagami pani Joanna nie jest sama, bo w Krakowie przerabianie mieszkań w atrakcyjnych dzielnicach na lokale dla turystów stało się w ostatnich latach zjawiskiem powszechnym. W atrakcyjnych dzielnicach są budynki - kamienice, ale też nowe apartamentowce - w których stali mieszkańcy są mniejszością. Bywa, że w ogóle ich nie ma. „Mieszkają” klienci AirBNB i podobnych portali pośredniczących w bezpośrednich kontaktach między klientami i właścicielami nieruchomości.


- Chcielibyśmy obiecać klientom, że w naszej inwestycji będą mogli mieszkać spokojnie, że u nas AirBNB nie będzie. Ale bez rozwiązań prawnych na poziomie centralnym i lokalnym niewiele możemy zrobić - przyznaje przedstawiciel jednego z krakowskich deweloperów.


Problem dostrzegły też władze Krakowa. „Z coraz większym niepokojem obserwuje się narastające zjawisko wynajmowania mieszkań dla turystów na krótkie okresy. Zdesperowani mieszkańcy centrum, czują się bezsilni wobec faktu, że ich dom jest zamieniany w hotel przez grupę osób, dla których świadczenie tego typu usług stanowi biznes. Ludziom zależy na spokojnym i niezakłóconym korzystaniu z własnych mieszkań. Niestety obcy z walizkami notorycznie blokują miejsca postojowe mieszkańców, urządzają głośne imprezy i nie szanują części wspólnych budynku zamieniając codzienne życie stałych mieszkańców w wielu miejscach w koszmar” - to fragment uzasadnienia rezolucji Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia przepisów, które dawałaby samorządom możliwość regulowania kwestii działalności apartamentów turystycznych potocznie określanych jako AirBNB. Jej projekt przygotowała Komisja Promocji i Turystyki RMK.


- Naszą intencją jest stworzenie takich rozwiązań prawnych, by funkcjonowanie obiektów dla turystów nie było uciążliwe dla stałych mieszkańców miasta, szczególnie w jego centrum - tłumaczył radny Aleksander Miszalski.


Radni zauważają, że proces zamieniania mieszkań dla stałych mieszkańców w apartamenty powoduje wyludnianie się centrów miast - właścicielom bardziej opłaca się wynajmować mieszkania turystom, a samym wyprowadzić się poza Kraków. „Niestety, nasze przepisy prawne nie zawierają skutecznych rozwiązań, które zapewniałyby ochronę mieszkańcom budynków mieszkaniowych, których miejsce zamieszkania jest zamienianie w hotel lub aparthotel. Niektóre wspólnoty w Krakowie oraz Gdańsku próbowały podjąć stosowne uchwały zakazującą świadczenia usług najmu dla turystów. Członkowie tych wspólnot argumentowali m.in., że budynek nie jest hotelem i nie spełnia norm w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zdrowotnego i higieniczno-sanitarnego wymaganych dla obiektów zbiorowego zakwaterowania, a działania związane ze świadczeniem usług krótkotrwałego zakwaterowania w budynku o przeznaczeniu mieszkalnym zakłócają korzystanie z pozostałych mieszkań ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Sprawy te kończyły się w sądzie, piszą radni i apelują do władz Polski o zmianę przepisów - tak aby umożliwić wspólnotom mieszkaniowych podejmowanie w drodze uchwały decyzji czy w danym budynku mieszkańcy wyrażają zgodę na świadczenie usług zakwaterowania dla turystów, czy nie.


Że to możliwe, pokazują rozwiązania prawne w krajach Europy Zachodniej. Władze Amsterdamu przyjęły, że mieszkańcy mogą krótkoterminowo wynajmować swoje mieszkania jedynie przez 60 nocy w roku. W Paryżu jest to możliwe przez 120 nocy. Najdalej poszedł Berlin - jego władze całkowicie zabroniły krótkoterminowego najmu całych mieszkań (można wynajmować pokoje). Ograniczenia wprowadziło też wiele miejscowości w Hiszpanii i w Grecji.


Władze Krakowa na pogodzenie interesów branży turystycznej i mieszkańców muszą być szczególnie wrażliwe. W ubiegłym roku stolicę Małopolski odwiedziło 12,9 mln turystów. Ta branża jest więc w mieście potężnym przemysłem. Ilu jednak z tych prawie 13 milionów nocowało w szarej strefie mieszkań na wynajem? Trudno to oszacować, ale pewne, że na braku regulacji miasto traci wpływy z podatków, a zarejestrowane obiekty hotelowe i hostele muszą się mierzyć z nieuczciwą konkurencją.


Głosowanie nad rezolucją wzywającą władze Polski do zmiany regulacji prawnych krakowscy radni zaplanowali na najbliższe posiedzenie Rady Miasta Krakowa - 27 czerwca.


Źródło: materiały prasowe

25.06.2018


Tagi: Kraków, mieszkania, najem, turyści


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...