ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Regionalny Rynek Biurowy po I półroczu 2018

wykres


W I półroczu 2018 roku w regionach przybyło zdecydowanie więcej nowej powierzchni biurowej niż w Warszawie. Więcej biurowców znajduje się tam również w budowie. Koszulka lidera należy do Wrocławia. Co więcej, wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych jest znacznie niższy niż w Warszawie (9,3% vs. 11,1%), a najlepiej pod tym względem wypada Trójmiasto. Regionalnym miastem pierwszego wyboru jest Kraków, ale i tak to stolica cały czas przyciąga najwięcej firm – wynika z najnowszego raportu CBRE „Regionalny Rynek Biurowy po I półroczu 2018”. Na koniec 2018 roku zasoby regionalnej powierzchni biurowej mogą przekroczyć 5 mln mkw. i zbliżyć się do tych warszawskich.


Regionalny Rynek Biurowy po I półroczu 2018


Warszawa wciąż pozostaje biurowym liderem Polski, ale inne miasta zaczynają ją gonić. Na koniec I półrocza 2018 roku w stolicy było więcej powierzchni biurowych niż w miastach regionalnych łącznie – 5,2 mln mkw. wobec 4,6 mln mkw. Pozostałe dane wskazują jednak, że Warszawa zostaje w tyle.


Regiony depczą stolicy po piętrach

W Polsce regionalnej przybywa więcej biur niż w stolicy. Od stycznia do czerwca br. Warszawa wzbogaciła się o 173,5 tys. mkw., a regiony o 256,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Z prognoz CBRE wynika, że w całym 2018 roku nad Wisłą przybędzie 270,4 tys. mkw., a w regionach 357,1 tys. mkw.


W miastach regionalnych spotkamy też więcej placów budowy. W trakcie realizacji są inwestycje, które zapewnią ponad 977 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To znacznie więcej niż buduje się obecnie w Warszawie (ponad 747 tys. mkw. powierzchni). Regiony w porównaniu z Warszawą, na koniec czerwca br. miały również niższy współczynnik pustostanów – 9,3% wobec 11,1%. Najniższy wskaźnik odnotowało Trójmiasto (6,7%), a najwyższy Lublin (19,7%). W Szczecinie – 6,8%, w Poznaniu 7,7%, w Łodzi – 8,6%, Krakowie – 9,3%, Wrocławiu – 9,7%, Katowicach – 10,8%.


Warszawa wciąż atrakcyjna dla firm

Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W I półroczu br. w Warszawie łącznie wynajęły ponad 427 tys. mkw., podczas gdy w siedmiu głównych miastach regionalnych ponad 261,8 tys. mkw. powierzchni biurowej (spadek o 21% r/r).


- Półroczny wolumen najmu w regionach poniżej 300 tys. odnotowaliśmy ostatnio w pierwszej połowie 2016 roku. W międzyczasie przybyło prawie 1 mln mkw. nowej powierzchni biurowej. W szczególności znaczny spadek najmu jest zauważalny w Szczecinie, Katowicach i Poznaniu Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w Lublinie, gdzie firmy wynajęły trzykrotnie więcej powierzchni niż w ostatnim półroczu 2017 roku. Jest to historycznie jeden z najlepszych wyników w historii tego miasta – komentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.


Popyt w miastach regionalnych kształtują przede wszystkim najemcy z sektora finansowego oraz IT. Te dwie kategorie najemców odpowiadają za ponad połowę popytu na rynku nieruchomości biurowych. Do największych transakcji w regionach należał najem prawie 41,8 tys. mkw. we Wrocławiu i Poznaniu przez spółki należące do Grupy Santander.


Stolica Dolnego Śląska milionerem

W pierwszej części tego roku we Wrocławiu została oddana do użytkowania rekordowa powierzchnia biurowa (103,8 tys. mkw.). Tym samym stolica województwa dolnośląskiego przekroczyła granicę 1 mln mkw. łącznych zasobów powierzchni biurowej. Warto zwrócić uwagę, że we Wrocławiu jest zlokalizowanych ponad 40% powierzchni biurowej oddanej w regionach. Jednocześnie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, od stycznia do czerwca br. widoczny był spadek popytu na powierzchnię biurową. Jeszcze rok temu na koniec pierwszego półrocza było to około 91,7 tys. mkw., a w roku 2018 już tylko 58,4 tys. mkw.


Stolica Małopolski miastem regionalnym pierwszego wyboru

Kraków po I półroczu 2018 roku jest liderem wśród miast regionalnych pod względem popytu na powierzchnię biurową – z wynikiem 77,1 tys. mkw. i to pomimo prawie 25% spadku w porównaniu do II półrocza 2017 roku.


Optymistyczna prognoza dla regionalnej Polski

- Na koniec 2018 roku zasób regionalnej powierzchni biurowej może zwiększyć się o 12% r/r i tym samym przekroczyć 5 mln mkw. i zbliżyć się do zasobów biurowych Warszawy. Co więcej, z dynamicznym rozwojem regionalnego rynku biurowego będziemy mieć do czynienia co najmniej do końca 2020 roku. W ciągu najbliższych trzech lat do użytku zostanie oddany niemal 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Co ciekawe, największy procentowy przyrost podaży będzie miał miejsce w Szczecinie – mówi Kamil Tyszkiewicz z CBRE.


Więcej informacji w raporcie: Regionalny Rynek Biurowy po I półroczu 2018


Źródło: CBRE

02.08.2018


Tagi: rynek biurowy, miasta regionalne


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

GALA PRZEMYSŁOWA

foto

Największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie sektora TSL i produkcji w Polsce...