ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Dobre wyniki Atrium. Polska to już ponad 60% całego portfela

wykres


Dobre wyniki operacyjne za pierwszą połowę 2018 roku oraz konsekwentna realizacja strategii dot. portfela, w tym dalsza przebudowa 60 000 m2 polskich aktywów. Atrium European Real Estate Limited (dalej „Atrium” lub „Grupa”) w dniu 8 sierpnia 2018 roku ogłosiła wyniki za pierwszą połowę 2018 roku.


Wartość rynkowa 21 nieruchomości komercyjnych Atrium w Polsce wyniosła 1,5 mld euro, co obecnie stanowi 61,6% całego portfela 34 obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej, wartego łącznie 2,5 mld euro.


Grupa odnotowała wzrost dochodów z najmu netto (NRI) o 3,0% zgodnie z porównywalnymi danymi stowarzyszenia EPRA, do poziomu 64,5 mln euro, ze wzrostem na wszystkich rynkach1 i zwiększeniem o 2,4%, z wyłączeniem Rosji.


Dochód z najmu brutto zgodnie z porównywalnymi danymi stowarzyszenia EPRA dla polskich aktywów wzrósł do poziomu 26,1 mln euro (za pierwszą połowę 2017 r. wyniósł 25,9 mln euro), zaś dochód z najmu netto w porównaniu z danymi EPRA wzrósł do 25,7 mln euro (za pierwszą połowę 2017 r. wyniósł 25,4 mln euro), pomimo czasowych utrudnień w działalności i zwalniania lokali przez najemców, spowodowanych trwającymi pracami modernizacyjnymi oraz rozbudowy trzech flagowych centrów handlowych w Warszawie. Celem tych działań jest w długiej perspektywie dalszy wzrost wartości przedmiotowych aktywów i generowanie z ich działalności wyższych przychodów.


Aktywa zlokalizowane w Warszawie są aktualnie źródłem 15% całkowitych dochodów Grupy.


Współczynnik komercjalizacji według danych EPRA we wszystkich 21 obiektach pozostał na wysokim poziomie 96,7% (na dzień 31 grudnia 2017 r.: 96,4%).


W wyniku realizowanych w Warszawie trzech kluczowych inwestycji do polskiego portfolio Grupy zostanie dodanych łącznie około 60 000 m2 powierzchni najmu brutto (GLA), co będzie stanowić istotny wkład w dalszy rozwój Grupy oraz zrównoważoną sytuację finansową:

  • Po zwiększeniu powierzchni najmu brutto (GLA) Atrium Promenada o 7 600 m² nowej powierzchni w ramach zakończonej w 2016 roku I fazy rozbudowy, drugi etap rozbudowy Atrium Promenada postępuje zgodnie z planem i zostanie zakończony w czwartym kwartale 2018 r. Do końca bieżącego roku oddanych zostanie kolejnych 13 200 m2 nowej powierzchni najmu brutto (GLA). Prowadzone prace mają na celu przede wszystkim modernizację części wspólnych. W ramach tych prac na pierwszym piętrze powstaną podwójnej wysokości witryny sklepowe, tzw. double shopfronts, nowa strefa gastronomiczna oraz dwupoziomowy parking. Zakończenie całości rozbudowy Atrium Promenada obejmującej 47 600 m² nowej powierzchni najmu brutto (GLA) planowane jest na rok 2021.
  • W Atrium Targówek trwa obecnie remont oraz rozbudowa, która powiększy centrum o 8 600 m2 powierzchni najmu brutto (GLA). Zakończenie głównej części prac zaplanowane jest do końca bieżącego roku. Zainteresowanie najemców jest na wysokim poziomie, proces komercjalizacji przebiega satysfakcjonująco.
  • W Atrium Reduta trwają zaawansowane prace związane z przebudową i rewitalizacją, dzięki którym do końca 2019 r. powierzchnia najmu brutto (GLA) tego obiektu powiększy się o 5 700 m2. Jeszcze w 2018 roku w ramach tej inwestycji otwarte zostaną pierwsze w Warszawie kino CINEMA3D o powierzchni 2 700 m2 oraz nowoczesny klub fitness o powierzchni 1 500 m2.

- Od końca roku 2017 poczyniliśmy kolejne postępy w trwających programach repozycjonowania aktywów z naszego portfela w kierunku dominujących obiektów o zasięgu regionalnym, położonych w największych aglomeracjach miejskich w kluczowych lokalizacjach, jednocześnie kontynuując sprzedaż pozostałych aktywów. Zakończyliśmy już naszą działalność zarówno na Węgrzech, jak i w Rumunii. W wyniku tych działań ponad 80% wartości naszego portfela znajduje się obecnie w Czechach i w Polsce. Spodziewamy się, że nasz portfel zyska znacząco w wyniku prowadzonego programu przebudowy i rozbudowy, dzięki któremu powstanie łącznie 60 000 m2 nowej powierzchni najmu brutto (GLA), z czego 26 000 m2 zacznie generować dochody już w 2018 r. Dzisiaj po raz kolejny możemy ogłosić wyraźny wzrost dochodów z najmu netto z porównywalnych aktywów, obniżenie kosztów administracyjnych oraz poprawę zysku EBITDA. Doskonałe wyniki Grupy Atrium wyraźnie świadczą o tym, iż przyjęta przez nas strategia repozycjonowania portfela oraz program poprawy efektywności kosztowej zapewniają akcjonariuszom wzrost wartości oraz, że Grupa Atrium znajduje się w dobrej pozycji wyjściowej do dalszego wzrostu - wyniki komentuje Liad Barzilai, Prezes Zarządu Grupy.Źródło: Atrium European Real Estate

08.08.2018


Tagi: wyniki finansowe, deweloper, powierzchnie handlowe


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE