ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Na Warmii i Mazurach przybywa mieszkań

wykres


Znakomita koniunktura na rynku nieruchomości, jakiej byliśmy świadkami w ubiegłym roku nie ominęła także województwa warmińsko-mazurskiego. Zauważyć zwłaszcza można wzmożoną aktywność deweloperów, którzy stawiają na większe kompleksy mieszkaniowe.


Rekordowy ubiegły rok

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2017, w Olsztynie oddano do użytkowania o 54,6 procent więcej mieszkań, niż rok wcześniej. Jest to drugi wynik w województwie warmińsko-mazurskim, pierwsze miejsce zajmuje powiat ostródzki, w którym liczba oddanych mieszkań w 2017 r. zwiększyła się o 73,9 proc. W całym województwie oddano w poprzednim roku 4 783 mieszkania, co oznacza wzrost o 4,6 proc. względem roku 2016. Największe spadki odnotowały powiaty węgorzewski (-58,5 proc.) i mrągowski (-51,6 proc.).


Deweloperzy złapali wiatr w żagle

Z danych GUS wynika, że w 2017 r. największą liczbę oddanych mieszkań w województwie stanowiły przeznaczone na sprzedaż lub wynajem - 2 397. Był to prawie 20-procentowy wzrost względem poprzedniego roku. Na drugim miejscu z wynikiem 2 190 mieszkań uplasowało się budownictwo indywidualne, dotyczące głównie budynków jednorodzinnych, które zanotowało spadek o 8,7 proc. względem roku 2016.


Ożywienie na rynku pierwotnym widać zwłaszcza w stolicy województwa. W Olsztynie nowych mieszkań przybywa, jednak popyt wcale nie maleje. Deweloperzy znacznie chętniej budują większe osiedla mieszkaniowe, które charakteryzują się spójną, przemyślaną koncepcją architektoniczną. Takie projekty jeszcze kilka lat temu w Olsztynie nie miały szansy powodzenia, obecnie przy tak dużym zainteresowaniu kupujących, inwestorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku.


Dobre prognozy

W 2017 r. rozpoczęto budowę 4 651 mieszkań, to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w budownictwie czynszowym (85,4 proc.), przeznaczonym na sprzedaż i wynajem (29,5 proc.) oraz indywidualnym (13,3 proc.). W samym Olsztynie rozpoczęto budowę 794 mieszkań, to ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znalazł się Elbląg z wynikiem 560 rozpoczętych budów, co stanowiło trzykrotny wzrost do roku 2016.


Autor: Beata Kowalowska portal Otodom.pl i Jarosław Skoczeń Emmerson


Źródło: Otodom.pl

09.08.2018


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, Warmia i Mazury


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

SPOTKANIA BIZNESOWE