ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Jest szansa na rewitalizację poznańskiej ulicy Nowa Podgórna

wykres


Poznańska ulica Podgórna jest wyjątkowa nie tylko z powodu swojego charakterystycznego kształtu niczym ulice w San Francisco, ale przede wszystkim jako miejsce o ciekawej architekturze i historii. Po wielu latach jest szansa na odnowienie tamtejszych zrujnowanych budynków. Opuszczone kamienice w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku od lat ulegały postępującej degradacji psując wizerunek miasta.


Głównym założeniem działań dotyczących działki położonej pod adresem Podgórna 7 i 9 jest przywrócenie świetności całemu kwartałowi śródmieścia miasta w sposób, który będzie ukazywał typowy dla dużych metropolii historyczny charakter Poznania wraz z jego otwartością, nowoczesnością i dynamiką prężnego ośrodka kulturalnego i biznesowego.


Tam mieszkali

Stare Miasto i najstarsza część – Stary Rynek, wraz z okolicznymi budynkami to niezwykle ważna dla poznaniaków przestrzeń. Przylegająca ulica Podgórna jest wyjątkowa nie tylko z powodu swojego charakterystycznego kształtu niczym ulice w San Francisco, lecz przede wszystkim z powodu swoich dawnych mieszkańców. Mieszkał tam Karol Marcinkowski, znany i ceniony poznański lekarz, powstaniec i wybitny filantrop oraz społecznik, jeden ze współtwórców poznańskiej drogi do niepodległości. Ponadto przy Podgórnej urodził się Paul von Hindenburg, późniejszy feldmarszałek cesarskich Niemiec, wieloletni i ostatni prezydent Republiki Weimarskiej. Inną znaną postacią ulicy Podgórnej był wybitny pisarz Ignacy Kraszewski, który w oficynie kamienicy pod nr 4 miał swoją drukarnię. W samej zaś kamienicy mieszkała siostra generała Jana Henryka Dąbrowskiego.


wykres


Odbudowana po wojnie straciła swój splendor

W czasie działań wojennych w 1945 r. Stare Miasto należało do najbardziej zniszczonych wskutek zaciętych walk o miasto - obszar ten został w większości zbombardowany. Prawie całkowicie zniszczona została staromiejska część Poznania i większość budowli, w tym Szpital Miejski im. Józefa Strusia, który ucierpiał w ponad 80%. Budynek z 1910 r. przy Podgórnej 7, będący częścią szpitala, nie odzyskał już przedwojennego charakteru. Nie odbudowano narożnych wykuszy, balkonów, boniowania ścian. Kamienicę poddano odbudowie wszystkimi dostępnymi w okresie powojennym współczesnymi oraz rozbiórkowymi materiałami. Przez długie powojenne lata sama ulica, jak i jej zabudowa z braku remontów uległa degradacji.


Nowa Podgórna – szansa na rewitalizację

Mimo zawiłej historii oraz złego stanu budynków znajdujących się w okolicy Starego Miasta znaleźli się inwestorzy, którzy podjęli się modernizacji zrujnowanego obszaru między ulicami Podgórną, Kozią, Szkolną i Rynkiem Starego Miasta. Jest to obecnie największa rewitalizacja w obrębie Starego Miasta w Poznaniu.


Orpea rewitalizuje obszar dawnego kompleksu szpitalnego od strony ulicy Szkolnej, którą planuje zakończyć w 2020 r. Natomiast pojawienie Structure Capital S.A. jako właściciela Nowej Podgórnej (kamienic przy ulicy Podgórnej 7 i 9) rodzi szansę przywrócenia dawnego splendoru okolicy – nowy inwestor mógłby w końcu ją ożywić wpisując się w politykę rewitalizacji centrum miasta.


Structure Capital S.A. na przełomie 2016/2017 r. odkupił budynek przy ulicy Podgórnej 7 od Verity Development – firmy, która w 2006 r. nabyła nieruchomość w Poznaniu oraz innych centrach polskich miast, wydając 1 mld złotych na rynku polskim. Niefortunnie inwestycja przy Podgórnej 7, mimo uzyskanych wówczas pozwoleń na budowę, straciła szansę na rewitalizację. Irański biznesmen Ali Dadressan, stojący wówczas na czele Verity Development (części międzynarodowego funduszu inwestycyjnego z Arabii Saudyjskiej) został zatrzymany przez ABW. Postępowanie przygotowawcze związane z rzekomym praniem brudnych pieniędzy zostało umorzone. Niemniej po tym zdarzeniu inwestycja została skazana na niszczenie, gdyż nie były prowadzone żadne poważne prace remontowe. Kamienica niezabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi ulegała dalszej degradacji. Structure Capital S.A. dostrzegając potencjał terenu oraz chcąc prowadzić inwestycje kompleksowo dokupił nieruchomość przy ulicy Podgórnej 9. Tym samym powstała szansa na dokończenie prac rewitalizacyjnych.


Nowa przyszłość

Do współpracy przy realizacji inwestycji przy Podgórnej 7 i 9 wyłoniono uznane poznańskie biuro architektoniczne Easst Architects.


Inwestor Nowej Podgórnej chciałby udostępnić mieszkańcom i turystom znajdującą się na terenie zabytkową basztę. W otwarcie przestrzeni zaangażowali się radni Starego Miasta.


Na terenie kompleksu znajdują się ważne dla historii i kultury zabytki, jak klasztor czy baszta armatnia, dla której Magistrat opracował projekt udostępnienie jej poznaniakom i turystom. W kontekście rewitalizacji, a więc ożywienia przestrzeni i problemów gentryfikacji należy prowadzić działania do otwarcia zamkniętej dziś przestrzeni – komentuje staromiejski radny Tomasz Dworek.


Inwestor ze względu na toczące się rozmowy z przedstawicielami miasta nie może na razie zdradzić więcej szczegółów dotyczących inwestycji, ponieważ finalna decyzja funduszu jest uzależniona od rozmów z miastem.


Structure Capital S.A. to zamknięty fundusz private equity, skoncentrowany na kompleksowym rozwoju nieruchomości w centrach największych polskich miast. Poznań postrzega jako miasto nowoczesne oraz dynamiczne, w którym rynek nieruchomości będzie się prężnie rozwijać. Każdy projekt Funduszu prowadzony jest kompleksowo – od fazy projektowej, poprzez wykonanie do pełnej komercjalizacji. Takie podejście zapewnia inwestorowi szczególną kontrolę nad całym procesem i powala tworzyć nieruchomości perfekcyjnie harmonijne w swojej funkcji i formie.


Źródło: Structure Capital S.A.

23.08.2018


Tagi: ulica, Poznań, Stare Miasto, rewitalizacja, Nowa Podgórna


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

SPOTKANIA BIZNESOWE