ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Dostępność talentów najważniejszym czynnikiem warunkującym wybór nowej lokalizacji

wykres


Od 2016 roku międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield wraz z CoreNet Global przeprowadza ankietę wśród globalnych dyrektorów CRE (Corporate Real Estate) firm działających w różnych sektorach gospodarki, dzięki której bada najważniejsze założenia strategiczne związane z lokalizacją biur oraz wszystkie czynniki mające największy wpływ na wybory dokonywane przez CRE w różnych rejonach świata.


Poszukiwanie talentów i atrakcyjnych lokalizacji

Większość firm postrzega nieruchomości już nie tylko jako miejsce pracy, ale przede wszystkim jako efektywne narzędzie HR-owe, służące do pozyskania i utrzymania talentów, co – jak wynika z przeprowadzonej ankiety – jest obecnie największym wyzwaniem dla korporacji na całym świecie.


Raport What Occupiers Want - Global Survey 2018 wskazuje, że dominującą strategią lokalizacji wciąż są centralne klastry biznesowe. Ten trend utrzymuje się we wszystkich trzech badanych regionach – Północna Ameryka, EMEA i APAC. Obserwowane jest zwiększone zainteresowanie firm powrotem z przedmieść i obrzeży do aglomeracji miejskich i centrów miast. Dobra lokalizacja biura i atrakcyjne miejsce pracy znacznie ułatwiają bowiem rekrutację nowych pracowników.


Oprócz dostępu do pracowników i presji na ograniczanie kosztów, kluczowymi czynnikami mającymi wpływ na decyzje związane z wyborem nieruchomości ma również usprawnienie działalności operacyjnej (operational excellence), a także innowacje oraz relacje z klientami. Dostęp do talentów i rosnąca potrzeba innowacyjności opartej na współpracy sprawiają, że ponad 40% badanych korporacji podejmuje decyzję o lokalizacji w klastrze branżowym. W przypadku sektora life science współczynnik ten osiąga nawet 75%.


- Nasze badania pokazały, że aspekty uznawane dotychczas za obszary i wyzwania HR-owe, stają się obecnie priorytetem i wyzwaniem również dla działów Corporate Real Estate, dla których przez lata głównym kryterium w strategiach lokalizacji firm były koszty. Obecnie lokalizacja musi spełniać wszystkie cele operacyjne i biznesowe, a jednocześnie stanowić o innowacyjności i wyróżniać firmę wśród konkurencji – mówi Magdalena Stańczuk z Workplace Strategy, Cushman & Wakefield.


Elastyczne modele pracy

Z badań wynika również, że rośnie zainteresowanie przestrzeniami coworkingowymi, jako alternatywy lub komplementarnej opcji dla biur standardowych, a firmy widzą w nich szansę na stworzenie kreatywnego środowiska pracy oraz przyciągnięcie utalentowanych freelancerów do – często uważanych za niedostępne – biur dużych korporacji.


- Globalni liderzy podkreślają, że przestrzeń pracy odgrywa dziś ogromną rolę w pozyskiwaniu talentów. Ważny jest również fakt, że firmy borykają się obecnie nie tylko z samym zdobyciem pracowników, ale również z ich zatrzymaniem, a oczekiwania pracowników w kwestii miejsca pracy są obecnie bardzo wysokie. Ma być ono oryginalne i atrakcyjne, ma wspierać kreatywność i innowacyjność, gwarantować dobre samopoczucie i komfortowe warunki, a także promować zdrowe nawyki, np. aktywność fizyczną czy ekologię – podkreśla Magdalena Stańczuk.


Inny trend warty uwagi to co-sharing, czyli wykorzystywanie przestrzeni do kolaboracji oraz organizowania z zewnętrznymi partnerami wspólnych przedsięwzięć w zakresie badań i rozwoju. Jest to działanie w kierunku rozwoju innowacyjności, oferujące dodatkową szansę na wykorzystanie i zagospodarowanie przestrzeni pracy w danej lokalizacji oraz współdzielenie jej z innym podmiotem. W przeprowadzonym badaniu, 17% firm deklarowało, że już teraz otwiera swoje biura i dzieli się powierzchnią z partnerskimi firmami trzecimi, natomiast 39% prowadzi podobną współpracę zdalnie, za pośrednictwem technologii, ale nie dedykuje jeszcze zajmowanych przestrzeni pod podobne projekty. Kolejne 7% rozpatruje możliwość wprowadzenia takiego modelu współpracy.


- Co-sharing może nie tylko dotyczyć przestrzeni biurowych, ale także różnego rodzaju laboratoriów, pomieszczeń technicznych czy przestrzeni pokazowych (show rooms). Taka otwartość firm i gotowość na elastyczne modele współpracy nie pozostaje bez znaczenia dla nowych potencjalnych kandydatów do pracy – zaznacza Magdalena Stańczuk.


Projekt przestrzeni pracy

- Na decyzje globalnych przedsiębiorstw o wprowadzeniu modelu coworkingu oraz desk-sharingu, jako odpowiedzi na oczekiwania młodych i zdolnych rekrutowanych, wpływają pojawiające się na świecie nowe trendy. Z zebranych od przedstawicieli CRE danych wynika, że 73% firm już wprowadziło lub jest w trakcie testowania koncepcji Agile w swoich przestrzeniach pracy, co oznacza wprowadzenie zróżnicowanych typów powierzchni oraz współdzielenie stanowisk pracy – dodaje Magdalena Stańczuk.


Biuro jest dziś przemyślanym i bardzo szczegółowo zaprojektowanym miejscem, które ma wpływać na satysfakcję i zadowolenie pracowników. Model pracy zdalnej, pracy Agile oraz ułatwianie komunikacji i współpracy wewnątrz organizacji, mają ogromny wpływ na ostateczny projekt biura. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań i udogodnień oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii, mają na celu stworzenie elastycznej, zróżnicowanej i łatwej do dostosowania przestrzeni, wpisującej się w strategię biznesową przedsiębiorstwa, ale jednocześnie – atrakcyjnej z punktu widzenia pracownika.


Źródło: Cushman & Wakefield

28.11.2018


Tagi: biuro, lokalizacja, korporacje


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

GALA PRZEMYSŁOWA

foto

Największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie sektora TSL i produkcji w Polsce...