ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Po satysfakcjonujących wynikach w 2018, Trei Real Estate planuje dwukrotny wzrost inwestycji

wykres


Trei Real Estate podsumowuje działania na polskim rynku i zdradza plany na kolejny rok. Polska pełni kluczową rolę w strategii rozwoju sieci Vendo Parków. Deweloper tylko w przyszłym roku zainwestuje dodatkowe kilkadziesiąt mln euro w budowę obiektów handlowych. Jak szacują eksperci JLL, rynek parków handlowych będzie się dynamicznie rozwijał, zwłaszcza w mniejszych miastach.


Zainteresowanie najemców i kolejne parki handlowe

W mijającym roku Trei otworzył w Polsce trzy parki handlowe: w Dąbrowie Górniczej, Chodzieży i Łodzi. Do dyspozycji najemców trafiło łącznie ponad 20 000 mkw. komfortowej powierzchni handlowej. Vendo Parki zostały z sukcesem wynajęte jeszcze przed otwarciem. Obecnie firma prowadzi negocjacje dotyczące ostatniego lokalu w budynku przy Gojawiczyńskiej w Łodzi. Pozostałe dwa obiekty są w 100% wynajęte. Tylko w tym roku deweloper podpisał 40 umów najmu, co świadczy o wysokim zainteresowaniu parkami handlowymi. Trei stał się również partnerem dla marek, które dopiero wchodzą na polski rynek, jak Tedi (pierwszy sklep otwarto w Vendo Parku w Dąbrowie Górniczej) czy Action.


- Dla Trei był to rok intensywnego wzrostu. Zaufały nam kolejne firmy, które widzą szansę swojego rozwoju w parkach handlowych. W przyszłym roku planujemy rozszerzyć grono naszych najemców o znane marki odzieżowe, które do tej pory były obecnie jedynie w galeriach handlowych. Priorytetowo traktujemy również zwiększenie inwestycji w Polsce. W tym roku zabezpieczyliśmy 11 działek w Polsce i tym samym dysponujemy 13 lokalizacjami o całkowitej powierzchni ponad 17 ha. Finansowanie inwestycji z własnych środków pozwala nam na swobodne planowanie rozwoju - mówi Jacek Wesołowski, prezes Trei Real Estate Poland.


Do końca przyszłego roku deweloper planuje otwarcie sześciu parków handlowych, czyli podwaja tempo w porównaniu do 2018. Obecnie w budowie są Vendo Parki w Bytowie i Ostrołęce, inwestycje mają być gotowe do końca III kw. 2019. W najbliższych dniach rozpocznie się budowa parku handlowego w Pułtusku. Na przyszły rok planowane są również inwestycje w Łasku, Solcu Kujawskim i Jaworze.


Już nie galerie, a parki handlowe?

Według danych JLL, podaż powierzchni handlowej w Polsce w tym roku przekroczyła 14 mln mkw., z czego ponad 70% znajduje się w centrach handlowych (GLA > 5 000 m2). Z uwagi na rosnący poziom nasycenia powierzchnią handlową w Polsce deweloperzy poszukują nowych możliwości, szczególnie w mniejszych miejscowościach.


- Aktualnie parki handlowe odpowiadają za 12% podaży nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce. Największy przyrosty powierzchni w tym formacie obserwowaliśmy między 2008 i 2014 rokiem, niemniej jednak parki handlowe wciąż cieszą się popularnością wśród inwestorów, coraz częściej stawiających na mniejsze ośrodki miejskie, do 50 tys. mieszkańców. Prognozujemy, że w 2018 roku nowa powierzchnia w parkach handlowych urośnie o ok. 76 000 mkw. - komentuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Analityk Rynku, JLL.


W ślad za rozwojem parków handlowych zaczęły rozwijać się obiekty typu convenience, czyli centra codziennych, dogodnych zakupów zlokalizowane głównie przy drogach z dużym natężeniem ruchu lub w osiedlach mieszkaniowych. Jest to najmniejszy format handlowy (powierzchnia między 2-5 tys. m2), a dodatkowo najmłodszy. Ze względu na niewielką powierzchnię oferowany asortyment ogranicza się do jednego lub dwóch produktów w każdej kategorii, najczęściej jest to operator spożywczy, drogeria, apteka, sklep RTV / AGD, pralnia, mała gastronomia . Format ten zaczął się intensywnie rozwijać w 2012 roku i wciąż pozostaje atrakcyjny dla inwestorów. Najwięksi deweloperzy w tym segmencie to m.in. Dekada Realty, Trei (Vendo Parks), Capital Park (Vis a Vis), Metropolitan Investment (Metro Parks), Saller, Hosso, KG Group, czy Napollo.


- Obecnie możemy zaobserwować zmiany zachodzące w dużych galeriach handlowych, które dostosowują swoją ofertę do zmieniających się trendów konsumenckich, zwiększając swoją ofertę rozrywkową, usługową i gastronomiczną. Duże centra handlowe stają się miejscami nie tylko zakupów, ale również spędzania wolnego czasu. To stwarza dogodne warunki do rozwoju małych obiektów handlowych z ofertą dostosowaną do lokalnych warunków, w celu zaspokajania codziennych, szybkich potrzeb zakupowych”, dodaje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.


Źródło: Trei Real Estate

20.12.2018


Tagi: parki handlowe, Vendo, inwestycje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...