ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek pierwotny droższy od wtórnego

wykres


Ceny nowych mieszkań oraz tych z rynku wtórnego mogą się znacznie różnić. Warto sprawdzić z czego wynikają te różnice oraz jakie – deweloperskie czy używane – mieszkanie warto wybrać ?


Nowe znaczy droższe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie w III kwartale 2018 roku były wyższe o 385 zł od cen z rynku wtórnego. W Krakowie różnica między przeciętnymi stawkami w tym samym okresie wyniosła 294 zł. W stolicy Dolnego Śląska było to 591 zł. W Gdańsku ceny lokali mieszkalnych z drugiej ręki były najbardziej zbliżone do tych prosto od dewelopera, bowiem dzieliły je zaledwie 142 zł. Z kolei w Poznaniu różnica między stawkami za nowe M, a tymi kupowanymi od dotychczasowych właścicieli wyniosła aż 1 184 zł na jednym mkw. powierzchni. Warto zaznaczyć, że w każdym z analizowanych rynków to nowe jednostki mieszkaniowe były droższe od tych używanych.


wykres


Skąd te różnice ?

Różnica w cenie między rynkiem pierwotnym i wtórnym wynika przede wszystkim ze standardu mieszkania. Agata Polińska z serwisu Otodom zaznacza, że „nowe cztery ściany zwykle w lepszy sposób zaspokajają potrzebę mieszkaniową – choć wcale nie musi być to regułą – co przekłada się na żądane przez deweloperów stawki. Należy zaznaczyć, ze decyzja o zakupie nowego M oznacza konieczność poniesienia dodatkowych wydatków na wykończenie lokalu. Z drugiej strony zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się często z kosztami remontu”. Skala remontu może być jednak bardzo różna, poczynając od prostego odmalowania ścian do generalnej renowacji – co oczywiście oznacza różny poziom kosztów. Warto również dodać, że niekiedy używane mieszkania są sprzedawane z umeblowaniem, a nawet z całym wyposażeniem. Pytanie jednak na ile takie wyposażenie może podnieść, a na ile może obniżyć wartość lokalu mieszkalnego.


Nowe czy starsze ?

Nowe mieszkania są w większym stopniu przystosowane do obecnie obowiązujących standardów mieszkaniowych. Nieruchomości w starszych budynkach często cechują się metrażem i rozkładem poszczególnych pomieszczeń, który dzisiaj nie jest uważany za optymalny. Nowe budownictwo wykorzystuje nowe rozwiązania np. odnośnie wykorzystywanych materiałów oraz technologii wznoszenia budynków, które wcześniej nie były dostępne. Nie oznacza to, że nie można mieszkać w starszych lokalach, jednak ich specyfika może utrudniać efektywne, codzienne z nich korzystanie. Choć wiele osób spytanych, jakie mieszkanie woli z pewnością wskaże właśnie na starsze budownictwo. Atutem starszych budynków jest przede wszystkim ich lokalizacja. Starsze osiedla cechują się często bardzo dobrym usytuowaniem, które umożliwia chociażby sprawne korzystanie z systemu komunikacyjnego. Poza tym ich zaletą jest główna wada nieruchomości zlokalizowanych na nowym budownictwie. To znaczy dostępność infrastruktury. Chodzi tutaj o bliskość sklepów, szkół, aptek, terenów zielonych, placów zabaw dla dzieci, kościołów itp. – które na starszych osiedlach są już teraz dostępne, a na tych nowszych zwykle dopiero powstają. - Zarówno lokale mieszkalne w nowym budownictwie, jak i te starsze mają swoje plusy i minusy. Ocena, które z nich mogą zapewnić zamieszkanie w lepszych warunkach zależy w gruncie rzeczy od subiektywnych preferencji osób kupujących nieruchomość – podsumowuje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.


Autor: Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty


Źródło: Emmerson Realty

06.02.2019


Tagi: wtórny rynek mieszkaniowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

ZAREJESTRUJ SIĘ !!!

foto

16 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędą się Dni Dewelopera...

IntraLog Poland 2020