ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Kto zamieszka w suterenie?

wykres


Według słownika języka polskiego suterena to „część budynku znajdująca się pod parterem, częściowo poniżej poziomu ziemi, wykorzystywana np. na warsztaty lub tanie mieszkania”. Sprawdziliśmy, czy mieszkania w suterenach rzeczywiście są tanie.


Lokale w suterenach, tak jak te usytuowane na poddaszach, a czasem nawet w piwnicach stanowią łakomy kąsek dla poszukiwaczy okazji inwestycyjnych. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że „zwykle cel stanowi tani zakup takiej nieruchomości i jej wynajęcie po wcześniejszym, gruntowanym wyremontowaniu. Oczywiście do najmu takiego lokalu mieszkalnego raczej nie będą kwapić się rodziny z małymi dziećmi, tym bardziej osoby nieco starsze. Jednakże tak ulokowane mieszkanie może stanowić dobry pomysł na wynajem przez studentów lub pracujących już singli”.


Lokalizacja, bajka

Mieszkania w suterenach często można spotkać w centralnych dzielnicach największych polskich miast. Agata Polińska z serwisu Otodom stwierdza, że „wynika to z faktu, że zazwyczaj znajdują się one w kamienicach, a więc budynkach pamiętających nie tyle czasy poprzedniego systemu, ale 20-lecie międzywojenne, a czasem ich rodowód sięga nawet jeszcze dalej. Takie nieruchomości niejednokrotnie znajdują się w centrach dużych miast, w lokalizacjach, które dzisiaj są najbardziej prestiżowe”. Na przestrzeni upływającego czasu oraz zmieniających się standardów i warunków mieszkaniowych, zmieniały się również funkcje pełnione przez lokale znajdujące się suterenach. Dzisiejsze mieszkania usytuowane na tym poziomie, to nierzadko - oczywiście odpowiednio przystosowane do zamieszkania – dawne pomieszczenia służące np. do przechowywania węgla na zimę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że suterena to jednak nie piwnica, z którą często bywa w języku potocznym mylona. Od tej drugiej odróżnia ją po pierwsze fakt posiadania okna. Po drugie określona w przepisach odległość podłogi sutereny od poziomu terenu przy budynku, która od co najmniej jednej ściany z oknami może wynosić maksymalnie 90 cm.


Standard dyktuje cenę

W Warszawie za najtańsze takie 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. trzeba zapłacić 199 tys. zł. Ale najdroższy tego typu lokal, również 2-pokojowy o metrażu już tylko 38 mkw. to koszt rzędu 651 tys. zł. W pozostałych rozpatrywanych miastach sytuacja wygląda podobnie. Stawki za jeden mkw. powierzchni w Krakowie i Poznaniu wahają się od 4 654 zł do 7 200 zł. Na tej podstawie można stwierdzić, że nie są jednak wyraźnie tańsze od tych usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Cena mieszkań w suterenach, tak jak w tym drugim przypadku, zależy głównie od ich standardu i faktu, czy lokal został już odnowiony, czy też nadaje się do remontu i musi być dopiero przystosowany do spełniania funkcji mieszkaniowej.


wykres


Autor:Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty


Źródło: Emmerson Realty

27.02.2019


Tagi: mieszkanie, suterena


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE