ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Gwałtowny przyrost nowych inwestycji mieszkaniowych

wykres


Mocny popyt na mieszkania przekłada się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji przez deweloperów. Po słabym pierwszym kwartale ruszyli oni na budowy, a skala prowadzonych inwestycji powróciła do rekordowych poziomów – wynika z najnowszych danych GUS.


Lipiec był dla deweloperów bardzo pracowitym miesiącem. Gwałtownie wzrosła zarówno liczba uzyskiwanych przez nich pozwoleń na budowę (30,6% r/r), jak i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli (27,7% r/r). Częściowo może to być wynik odreagowania po gorszych wynikach czerwcowych.


Wszystko wskazuje ponadto na to, że obawy o szybkie hamowanie rynku okazały się płonne. Choć sprzedaż mieszkań spadła o kilka procent, to wyraźnie wzrosły ceny sprzedawanych mieszkań. Efekt? Przychody firm deweloperskich powinny rosnąć. Jeśli tak dalej pójdzie, to rok 2019 będzie już siódmym z rzędu, który firmy o tym profilu zaliczą do udanych.


wykres


Deweloperzy chcą wykorzystać koniunkturę

Najnowsze dane publikowane przez GUS sugerują, że deweloperzy porzucili pesymizm, który towarzyszył im jeszcze w pierwszym kwartale br. i ruszyli z nowymi inwestycjami. Kolejne cztery miesiące przyniosły wyraźną poprawę. W sumie więc przez siedem miesięcy deweloperzy otrzymali decyzje administracyjne pozwalające im na budowę ponad 92,8 tys. nowych mieszkań. To już bez mała tyle co w analogicznym okresie przed rokiem. W przypadku danych o rozpoczętych inwestycjach także nie ma powodów do narzekania. Przez 7 miesięcy deweloperzy zaczęli budować aż 78,7 mieszkań. To już o 3,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.


Mniej kluczy

Pewnym zaskoczeniem jest ponad 13-proc. spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Chodzi tu o wynik za lipiec br. odniesiony do siódmego miesiąca roku ubiegłego. Dlaczego jest to zaskoczenie? Przeciętna budowa prowadzona przez deweloperów trwa 2 lata, a więc dziś kończone budowy są efektem inwestycji rozpoczynanych w połowie 2017 roku. Wtedy liczba rozpoczynanych inwestycji bardzo dynamicznie rosła. Podobnie powinno być dziś z liczbą mieszkań oddawanych do użytkowania.


Kolejne miesiące pokażą czy mamy tu do czynienia z jednorazowym przestojem. Wytłumaczenia można przecież szukać w fakcie, że mamy okres urlopowy, a więc wszystkie formalności mogą się przeciągać w związku z nieobecnościami w pracy. Niewykluczona jest też teoria bardziej spiskowa, bo choć brakuje na ten temat dokładnych danych, to nie jest tajemnicą, że deweloperzy narzekają na brak pracowników budowlanych. Ich niewystarczająca liczba może przekładać się na terminowość oddawania nieruchomości do użytkowania.


Co należy podkreślić niepokoi jedynie odczyt za lipiec br. W dłuższym terminie – siedmiu miesięcy br. – wciąż mamy bowiem do czynienia z wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania wzrosła bowiem w tym okresie o prawie 16-proc.


Autor: Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments


Źródło: HRE Investments

21.08.2019


Tagi: rynek mieszkaniowy, deweloperzy, inwestycje mieszkaniowe,


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

ZAREJESTRUJ SIĘ !!!

foto

16 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędą się Dni Dewelopera...

IntraLog Poland 2020