ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.


NAJNOWSZE INFORMACJE

Zmiany dotyczyć będą przede wszystkim przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Projektodawcy proponują wprowadzenie możliwości automatycznego zasiedzenia gruntu o nieuregulowanym stanie prawnym, na którym spółdzielnia wybudowała budynek. Osoby, które roszczą sobie prawo do takich nieruchomości, będą musiały zgłosić swoje żądania w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie projektowanej ustawy. Jeśli nie dokonają tego w przewidzianym terminie, spółdzielnia nabędzie te grunty na własność poprzez zasiedzenie.


Odmieni się również sytuacja w spółdzielniach mieszkaniowych będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której wybudowano budynek. W takich przypadkach możliwe będzie przekształcenie z mocy prawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność.


Wystarczy, że zainteresowany złoży w sądzie wniosek o założenie dla lokalu księgi wieczystej. W tym celu nie będzie trzeba sporządzać aktu notarialnego. Wystarczy uchwała zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia, w której określony zostanie przedmiot odrębnej własności. Podstawą wpisu będzie mogło być także orzeczenie sądu. Zgodnie z projektem prawo lokatorskie zbliży się do obecnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i nazwane zostanie spółdzielczym prawem do lokalu. Będzie je można przekształcić w odrębną własność. W tym celu zainteresowany musi m.in. dokonać spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową. Umowa przeniesienia własności takiego lokalu zostanie podpisana w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez uprawnionego.


Nowe zasady zawiera także projekt ustawy o spółdzielniach. Projektodawcy proponują zmniejszenie minimalnej liczby jej założycieli do pięciu osób. Zgodnie z treścią projektu likwidacji ulegną zebrania przedstawicieli. Zamiast tego dopuszczalne zostanie natomiast podzielenie na części walnego zgromadzenia, w którego skład wchodzi więcej niż 500 członków. Według projektowanych zmian, członkostwo w spółdzielni ma powstawać w wyniku umowy, a deklarowanie udziałów zostanie zastąpione ich obejmowaniem. Zgodnie z nowymi zasadami w radzie nadzorczej spółdzielni nie będzie mógł zasiadać jej pracownik.


Autor: Julia Kościuk, prawnik


Źródło: Hills LTS S.A.

01.06.2012


Tagi: księga wieczysta, spółdzielcze lokatorskie prawo prawo do lokalu


Udostępnij

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE