ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Marketbit - Rozwój centrów handlowych w Europie – Kwiecień 2014

Najnowszy raport międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield analizuje rozwój centrów handlowych w Europie. Największą aktywność deweloperów ponownie odnotowano w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą w drugim półroczu przypadło prawie 70% nowej podaży, czyli 2,4 mln mkw. powierzchni.


Marketbit - Rozwój centrów handlowych w Europie – Kwiecień 2014


W drugiej połowie 2013 r. znacząco wzrosła aktywność deweloperska na rynku centrów handlowych w Europie – oddano do użytku ok. 3,6 mln mkw. powierzchni najmu brutto (GLA), czyli dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu. Niemniej jednak łączna wielkość nowej podaży była niższa od prognozowanej ze względu na przesunięcie otwarcia szeregu obiektów na rok 2014.


Według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r. łączne zasoby powierzchni w centrach handlowych Europy wynosiły ok. 154 mln mkw. GLA. Francja jest nadal największym rynkiem z zasobami na poziomie 17,3 mln mkw. Na drugim miejscu z 16,93 mln mkw. powierzchni znalazła się Wielka Brytania, za którą uplasowała się Rosja, która dysponuje już ponad 16,86 mln mkw. Jednak do końca bieżącego Rosja ma szansę zostać drugim największym rynkiem centrów handlowych w Europie, wyprzedzając pod tym względem Wielką Brytanię.


Rosja może także rywalizować z Francją o pozycję największego rynku centrów handlowych Europy, jeżeli zostanie zrealizowana większość przygotowywanych projektów. W latach 2014-2015 ma powstać w tym kraju ok. 2,6 mln mkw. powierzchni, w tym w największym centrum handlowym Europy Avia Park o powierzchni 235 000 mkw., które zostanie otwarte w Moskwie. W drugiej połowie 2013 r. na Rosję przypadło 29% nowej podaży w Europie, czyli 1 mln mkw. Trzy największe centra handlowe otwarte na Starym Kontynencie zostały oddane do użytku w Rosji: pierwszy etap Aero Park City (91 000 mkw.), Kristall (75 000 mkw.) i Planeta (63 440 mkw.).


W Turcji zasoby powierzchni w centrach handlowych mogą wzrosnąć do końca 2015 r. o ponad 2,2 mln mkw., o czym świadczy drugi największy w Europie wolumen powierzchni w przygotowaniu. Natomiast Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie Zachodniej i trzecie w klasyfikacji ogólnej pod względem ilości nowej powierzchni handlowej w przygotowaniu – w latach 2014-2015 powstanie w tym kraju łącznie prawie 1,3 mln mkw. w ramach rozbudowy kilku istniejących już obiektów.


Drugie miejsce pod względem nowej podaży zajęła ponownie Turcja, gdzie w drugiej połowie ubiegłego roku oddano do użytku 486 800 mkw. powierzchni w centrach handlowych, w tym w największym obiekcie otwartym w ostatnim kwartale - Zorlu (60 000 mkw.). Na trzecią pozycję awansowała po raz pierwszy Ukraina, której zasoby powierzchni w centrach handlowych wzrosły w drugim półroczu 2013 r. o ok. 340 800 mkw. Pierwszą piątkę zamykają Polska i Francja.


W 2014 r. otwarte zostaną w Europie 203 nowe centra handlowe, w tym 127 w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto planowana jest rozbudowa 86 centrów handlowych, z czego 65 w Europie Zachodniej. Natomiast na 2015 r. przewiduje się otwarcie 103 nowych centrów handlowych i 32 rozbudowanych.


Głównym motorem aktywności deweloperskiej w Europie będą nadal Ukraina, Turcja i Rosja, które mogą odnotować dwucyfrowy wzrost podaży.Zobacz raport Cushman & Wakefield w wersji angielskiej: Marketbit - Rozwój centrów handlowych w Europie – Kwiecień 2014


Źródło: Cushman & Wakefield

10.04.2014


Tagi: rynek obiektów handlowych, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...