ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek Magazynowy w Polsce - I kw. 2014

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły poziom 8 milionów m2 wynika z raportu na temat rynku magazynowego opracowanego przez Colliers International.


Rynek Magazynowy w Polsce - I kw. 2014Od stycznia do marca 2014 roku na polski rynek magazynowy dostarczono łącznie około 270 tys. m2, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż w IV kw. 2013 roku (55 tys. m2). Największy wzrost podaży zaobserwowano na rynku poznańskim (około 70 tys. m2) – .


W efekcie tak znaczącego wzrostu podaży w I kwartale 2014 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły poziom 8 milionów m2 i wyniosły na koniec marca 8,03 miliona m2.


W porównaniu z ubiegłym kwartałem współczynnik dostępnych powierzchni magazynowych obniżył się o około 0,6 punktu procentowego i na koniec marca 2014 roku wyniósł 10,2%.


Wolumen transakcji zawartych w analizowanym okresie wyniósł 483 tys. m2 i był niższy od rekordowego poziomu odnotowanego w IV kw. 2013 roku (908 tys. m2). Nowe umowy stanowiły 69% popytu, podczas gdy na renegocjacje przypadło 31%. Ponadto, w I kw. 2014 roku ok. 50 tys. m2 zostało wynajętych w ramach umów short term, nie wliczanych do wolumenu transakcji.


W ciągu ostatnich miesięcy na większości rynków zaobserwowano stabilizację stawek czynszów. Niewielki wzrost odnotowano jedynie na rynkach charakteryzujących się stosunkowo niskim poziomem wskaźników pustostanów oraz dużym popytem.Inwestorzy w dalszym ciągu dosyć nieufnie podchodzą do kwestii spekulacyjnego zakupu terenów inwestycyjnych. Tylko odpowiednio przygotowany teren (dokładne zapisy planistyczne, uregulowany stan prawny, wstępne ustalenia z dostawcami mediów, precyzyjne regulacje dotyczące komunikacji drogowej) ma szansę na skuteczny zakup przez inwestora.


Obecnie wielu inwestorów znajduje się na wstępnym etapie wyboru terenów inwestycyjnych (tereny przemysłowe o średniej wielkości ponad 10 ha), których zakup przewidywany jest na II-III kw. 2014 r. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów nadal cieszą się regiony Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania oraz Górnego Śląska.


Więcej informacji w raporcie Colliers International: Rynek Magazynowy w Polsce - I kw. 2014Źródło: Colliers International

28.04.2014


Tagi: rynek magazynowy, raport


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Miejsca pracy zmieniają się dynamicznie. Postawy i wartości młodszych pokoleń zmieniają...