ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Korzystna uchwała SN dla spadkobierców dotycząca zapisu windykacyjnego

Przed 23 października 2011 roku spadkodawca nie mógł rozrządzić w testamencie na wypadek śmierci konkretnym przedmiotem. Dopiero od dnia 23 października 2011 roku Ustawodawca zdecydował się wprowadzić do polskiego porządku prawnego nową instytucję – zapis windykacyjny. Sprawa komplikowała się, jeżeli spadkodawca uczynił zapis dot. zarządzania konkretnym przedmiotem w testamencie sporządzonym przed dniem 23 października 2011 roku.


Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy z dnia 18 marca 2011 roku dotyczącej instytucji zapisu windykacyjnego, celem Ustawodawcy było wprowadzenie do prawa polskiego rozwiązań pozwalających na skuteczne przysądzenie przez spadkodawcę o sposobie podziału pozostałego po nim majątku.


Gwoli przypomnienia, zapis windykacyjny, to nic innego jak rozrządzenie testamentowe, mocą którego spadkodawca postanawia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku, którą jest w prawie polskim chwila śmierci spadkodawcy. Istotnym jest aby oświadczenie woli dotyczące zapisu windykacyjnego zostało umieszczone w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.


Do dnia 07 lutego 2014 roku nie było wiadomo jak traktować zapis windykacyjny uczyniony w testamencie sporządzonym przed dniem 23 października 2011 roku, w sytuacji gdy spadek otworzył się po powyższej dacie, tj. gdy spadkodawca zmarł po 23 października 2011 roku – po dniu nowelizacji Kodeksu cywilnego i wprowadzeniu przedmiotowej instytucji. Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości w Uchwale z dnia 07 lutego 2014 roku (sygn. akt III CZP 95/13), a mianowicie stwierdził, iż „skuteczność zapisu windykacyjnego podlega ocenie na podstawie prawa obowiązującego w chwili otwarcia spadku”. Sumując, w sytuacji gdy spadkodawca uczynił zapis windykacyjny w testamencie sporządzonym przed dniem 23 października 2011 roku, a śmierć spadkodawcy nastąpiła po ww. dacie – taki zapis jest ważny.


Nadto, w ww. Uchwale Sąd Najwyższy stwierdził również, iż w przypadku gdy „(…) sąd w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie orzekł o zapisie windykacyjnym, uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego”, co jest bardzo istotne.


Powyższa uchwała jest ważna z punktu widzenia prawa spadkowego i jego interpretacji – należy ocenić ją pozytywnie.


Autor: Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki


Źródło: Hills LTS S.A.

14.05.2014


Tagi: spadkobiercy, zapis windykacyjny


WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Firma Apsys postanowiła przenieść swoją warszawską siedzibę do jednego z najbardziej prestiżowych budynków...

SPOTKANIA BIZNESOWE